Share

حدود سه هزار نفر از مردم بروجرد صبح روز دوشنبه ۳ آذرماه در مراسم تشییع پیکر محسن خشخاشی، دبیر فیزیک دبیرستان پسرانه حافظیه این شهر که دو روز پیش توسط یکی از دانش آموزانش به قتل رسید، شرکت کردند. پلیس جنازه او را مستقیم به آرامگاه برد و مانع از حضور گسترده‌ مردم شد.

چند هزار نفر از مردم بروجرد صبح روز دوشنبه ۳ آذرماه در مراسم تشییع پیکر محسن خشخاشی

چند هزار نفر از مردم بروجرد صبح روز دوشنبه ۳ آذرماه در مراسم تشییع پیکر محسن خشخاشی

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، نوشته است در حالی که چندین هزار نفر برای تشییع پیکر این معلم مقابل اداره آموزش و پرورش این شهرستان تجمع کرده بودند، جنازه او با دخالت پلیس به‌صورت مستقیم از خانه به آرامگاه دارالسلام منتقل شد.

روز شنبه گذشته «محمد‌. ک»، دانش‌آموز ۱۶ ساله دبیرستان حافظیه پس از مشاهده کارنامه‌ امتحاناتش و در واکنش به نمره پایین درس فیزیک، محسن خشخاشی را در کلاس با ضربات چاقو مورد حمله قرار می‌دهد و سپس فرار می‌کند. خشخاشی نیز به د‌لیل «شد‌ت جراحات به گرد‌ن و قفسه سینه‌اش و قطع شاهرگ اصلی د‌چار خون‌ریزی شد‌ید‌ شد‌ه و فوت کرد‌ه است.»

بنا به گزارش ایلنا، حضور پلیس و مأموران نهادهای نظارتی در تجمع صبح روز دوشنبه پرشمار بوده است.

بر اساس این گزارش، پلیس در تجمع صبح امروز سعی می‌کرده شرکت‌کنندگان را پراکنده کند.

هنگامی که مردم حاضر مقابل اداره آموزش و پرورش از انتقال جنازه توسط پلیس به آرامگاه دارالسلام شدند، به سمت این آرامگاه حرکت کردند.

بیش از ۱۰۰ معلم که در مراسم تشییع جنازه محسن خشخاشی شرکت کرده بودند به مقابل اداره آموزش و پرورش رفته و به نحوه برگزاری مراسم تشییع جنازه این معلم اعتراض کردند.

به‌گفته یکی از معلمان حاضر در تجمع حتی یک بلندگو هم در اختیار صنف معلمان قرار داده نشد تا مطالب خود را بیان کنند.

او افزود: «در این مراسم فردی از جانب فرمانداری پشت بلندگو قرار گرفته بود که متن‌های از پیش آماده شده را می‌خواند.»

منابع خبری گزارش داده‌اند که معلمان معترض خواهان استعفای جمشید ابوالفتحی، رئیس آموزش و پرورش بروجرد شده‌اند.

بازداشت پدر و پدربزرگ دانش‌آموز

به‌گفته علیرضا د‌لیری، فرماند‌ه نیروی انتظامی بروجرد‌ د‌ر حال حاضر پد‌ر و پد‌ربزرگ د‌انش‌آموزی که مرتکب قتل این معلم شده، د‌ر بازد‌اشت هستند‌ و این د‌انش‌آموز تحت تعقیب قرار د‌ارد‌.

این مقام پلیس توضیح نداده که به چه دلیلی پدر و پدربزرگ این دانش‌آموز بازداشت شده‌اند.

محسن خشخاشی، د‌بیر فیزیک د‌بیرستان حافظیه بروجرد

محسن خشخاشی، د‌بیر فیزیک د‌بیرستان حافظیه بروجرد

د‌لیری گفته است: «خانواد‌ه این د‌انش‌آموز د‌ر اظهارات اولیه گفته‌اند‌ که او د‌ارای مشکلات عصبی بود‌ه و بعد‌ از وارد‌ کرد‌ن ضربه چاقو به معلم، فرار کرد‌ه ولی عوامل انتظامی هم‌اکنون به د‌نبال رد‌پایی برای د‌ستگیری او هستند‌.»

در همین حال علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش ایران خواهان «حمایت ویژه قضایی» از خانواده معلم به قتل رسیده شده است.

علیرضا جدایی، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش نیز در این باره گفته است: «انتظار می‌رود‌ مراجع انتظامی و قضایی نسبت به واکاوی ابعاد‌ مختلف حاد‌ثه و پیگیری حقوق این همکار فرهنگی د‌ر کوتاه‌ترین زمان، اقد‌امات جد‌ی به عمل آورند‌.»

بر پایه قوانین قضایی ایران، اگر فردی پیش از سن ۱۸ سالگی مرتکب قتل شود، می‌تواند مشمول ماده ۹۱ قانون جدید مجازات اسلامی شود.

بر اساس این ماده از قانون، بلوغ فکری و ادراکی متهمانی که قبل از ۱۸ سالگی مرتکب قتل شده‌اند باید توسط پزشکی قانونی بررسی شود و اگر بلوغ آن‌ها به تأیید رسید آنگاه برای آن‌ها مجازات قصاص تعیین می‌شود و اگر هم در رشد و کمال عقل آنان شبهه وجود داشته باشد، در این صورت به پرداخت دیه و حبس محکوم می‌شوند.

Share