Share

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در سخنرانی خود در برابر گروه‌های زنان در استانبول برابری کامل زن و مرد را بر خلاف قوانین طبیعت دانست.

رجب طیب اردوغان: فمینسیت‌ها نقش مادری زنان را قبول ندارند.

رجب طیب اردوغان: فمینسیت‌ها نقش مادری زنان را قبول ندارند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنرانی اردوغان در برابر گروه‌ها و انجمن‌های زنان روز دوشنبه ۲۴ نوامبر / ۳ آذر انجام شد و وی ضمن محکوم ساختن خشونت خانگی علیه زنان در کشورش، گفت: «دین ما [اسلام] جایگاهی را برای زنان تعریف کرده و آن هم مادری است.»

رئیس‌جمهوری ترکیه برای توضیح نظر خود درباره برابری کامل زن و مرد به زندگی کاری اشاره کرد و گفت: «شخصیت زنان، عادات و فیزیک آن‌ها متفاوت است (…). شما نمی‌توانید یک زن که کودک خود را تغذیه می‌کند را با یک مرد همسان بدانید. (…) شما نمی‌توانید از یک زن بخواهید هر نوع کاری که یک مرد می‌کند، انجام دهد، آن‌طور که در حکومت‌های کمونیستی بود (…). این خلاف طبیعت ظریف اوست.»

اردوغان تأکید کرد که «زنان باردار و شیرده» نمی‌توانند در شرایط مشابه مردان کار کنند.

او فمینسیت‌ها را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «آن‌ها نقش مادری زنان را قبول ندارند. در نتیجه نمی‌توان به آن‌ها اهمیت نقش ویژه‌ای که مادران و زنان در اسلام دارند را توضیح داد.»

رئیس‌جمهوری ترکیه اسلام را «دین صلح» نامید و خشونت علیه زنان را غیرقابل قبول و خلاف قوانین اسلام دانست.

رجب طیب اردوغان که از سال ۲۰۰۳ تا ماه اوت ۲۰۱۴ نخست‌وزیر ترکیه بود بارها درباره زنان اظهارنظرهایی کرده که با مخالفت فمینیست‌ها روبه‌رو شده است.

وی در سال ۲۰۱۲ به‌شدت با سقط جنین مخالفت کرد و آن را یک «جنایت» نامید.

اردوغان همچنین برای احیای زاد و ولد در ترکیه همواره بر «تولد سه فرزند توسط هر زن» اصرار ورزیده است.

سخنان نامتعارف رئیس‌جمهوری ترکیه در ماه‌های اخیر بارها در رسانه‌های جهانی بازتاب گسترده‌ای یافته است. وی چندی پیش مدعی شده بود که قاره آمریکا را ابتدا مسلمانان کشف کردند، نه کریستف کلمب. او گفت: «دریانوردان مسلمان در سال ۱۱۷۸ میلادی به سواحل آمریکا رسیدند. کریستف کلمب هم در خاطراتش از مسجدی نوشته که بر فراز تپه‌ای در کوبا قرار داشت.»

Share