Share

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات از «بومی‌ کردن» شبکه‌های اجتماعی در ایران خبر داد و گفت سرور این شبکه‌ها در داخل کشور است.

وزیر ارتباطات از بسیجیان خواست تا در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشند و فضای آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهند.

وزیر ارتباطات از بسیجیان خواست تا در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشند و فضای آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهند

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایسنا)، محمود واعظی روز سه‌شنبه ۴ آذرماه در مراسم گردهمایی بسیجیان وزارت ارتباطات، ضمن بیان این خبر گفت: «نباید شبکه‌های اجتماعی به‌گونه‌ای باشد که کشور‌های خارجی از اطلاعات کاربران آن استفاده کنند. بلکه لازم است شبکه‌های اجتماعی داخلی را نهادینه کنیم.»

به‌گفته او،در هفت یا هشت ماه گذشته چندین شبکه اجتماعی در بازار ارائه شده و از آن‌ها استقبال هم شده است.

محمود واعظی شبکه‌های اجتماعی را «مانند فضای واقعی موجود در کشور» دانست و گفت: «اگر افراد متدین در آن حضور نداشته باشند می‌تواند در این فضاها فساد به وجود بیاید. هرجایی که افراد متدین در آن حضور داشته باشند فضا در آن عوض می‌شود.»

وزیر ارتباطات به همین دلیل از بسیجیان خواست تا در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشند تا به‌گفته او «فضای شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی را تحت تأثیر قرار دهند.»

واعظی آبان‌ماه سال جاری گفته بود دولت تصمیم ندارد که شبکه‌های اجتماعی را فیلتر کند.

او گفته بود: «به ‌دلیل استقبال مردم از این شبکه‌ها، فعالیت این شبکه‌ها آزاد است؛ فقط از مردم می‌خواهیم که در استفاده از این شبکه‌ها اخلاق را رعایت کنند.»

در نشست شورای عالی فضای مجازی که شامگاه شنبه ۱۰ آبان برگزار شد نیز فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی مطرح نشد.

این در حالی است که مقام‌های قضایی ایران چندین‌بار خواهان تشکیل جلسات شورای عالی فضای مجازی که ماه‌ها به تأخیر افتاده بود، شده بودند تا در آن فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی موبایلی مانند واتس‌آپ و وایبر به رأی گذاشته شود.

مقام‌های ایران چند سال است که پروژه «اینترنت ملی» را در برنامه خود قرار داده‌اند. اکنون به‌نظر می‌رسد این روند در مورد شبکه‌های اجتماعی نیز پی گرفته خواهد شد.

Share