Share

در پی اتحادیه اروپا، آمریکا نیز تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید کرد. وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این تعلیق تا تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵/ ۹ تیرماه ۱۳۹۴ تمدید خواهد شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا

وزارت خزانه‌داری آمریکا

به‌گزارش وزارت خزانه‌داری آمریکا، این اقدام در ادامه اجرای برنامه مشترک و مورد توافق میان ایران و کشورهای گروه ۱+۵ در روز ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ صورت می‌گیرد.

این برنامه مشترک در روز ۱۹ ژوئیه سال جاری، بر اساس توافق ایران و کشورهای گروه ۱+۵، شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، تمدید شد. در ۲۴ نوامبر، بار دیگر طرفین با تعلیق تحریم‌های موقت موافقت کردند تا به این طریق مذاکرات هسته‌ای خود را در راه دستیابی به توافق نهایی در مورد برنامه هسته‌ای ایران ادامه دهند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته است که تعلیق تحریم‌های آمریکا علیه ایران محدود است و هر زمان که ایران به تعهدات خود پایبند نماند این تحریم‌ها بار دیگر از تعلیق خارج خواهند شد.

روز گذشته نیز ۲۸ عضو اتحادیه اروپا تعلیق برخی تحریم‌ها علیه ایران را تا ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ تمدید کردند.

تعلیق تحریم‌های اروپا شامل ممنوعیت بیمه و حمل و نقل نفت خام ایران است. اجرای این تحریم‌ها در سال ۲۰۱۲، موجب کاهش ۵۰ درصدی صادرات نفت ایران شد.

همچنین ممنوعیت داد و ستد طلا و فلزات گرانبها و محصولات پتروشیمی نیز از سوی اتحادیه اروپا معلق شد.

ایران و کشورهای گروه ۱+۵ روز دوشنبه سوم آذرماه که مهلت تعیین‌شده برای توافق نهایی در مذاکرات هسته‌ای بود، به نتیجه قطعی نرسیدند و این مذاکرات را به مدت هفت ماه تا اول ژوئیه ۲۰۱۵ / ۱۰ تیر سال  ۹۴ تمدید کردند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در حالی تعلیق تحریم‌ها علیه ایران را تا هفت ماه تمدید کرده است که دولت آمریکا با کنگره جدیدی مواجه خواهد بود که از ژانویه آغاز به‌کار خواهد کرد و بیشتر اعضای آن را جمهوری‌خواهانی تشکیل می‌دهند که با هرگونه توافق با ایران مخالف‌اند؛ خواهان ادامه تحریم‌ها علیه ایران هستند و حتی گروهی از آن‌ها تحریم‌های بیشتر علیه ایران را در نظر دارند.

Share