Share

محمد قنبری، فرمانده نیروی انتظامی استان لرستان در مورد آخرین وضعیت پرونده قتل یک معلم در شهرستان بروجرد توسط یکی از دانش‌آموزان وی گفت: «از آن‌جا که این دانش‌آموز تنها ۱۵سال دارد و به سن قانونی نرسیده، پدر او به‌عنوان قیم و ولی به دادسرا احضار و بازداشت شده است.»

قنبری در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: «این دانش‌آموز متواری شده و پدر وی نیز در حال حاضر دستگیر شده است، اما اقدامات گسترده‌ای برای دستگیری این دانش‌آموز توسط پلیس صورت گرفته که به زودی دستگیر خواهد شد.»

برخی منابع خبری گزارش داده‌اند که دو نفر دیگر از اعضای خانواده این دانش‌آموز ۱۵ ساله نیز بازداشت شده‌اند.

روز شنبه اول آذرماه سال جاری، «محمد‌. ک»، دانش‌آموز دبیرستان حافظیه شهرستان بروجرد پس از مشاهده کارنامه‌ امتحاناتش و در واکنش به نمره پایین درس فیزیک، محسن خشخاشی، معلم‌ خود را در کلاس با ضربات چاقو مورد حمله قرار داد و سپس فرار کرد. خشخاشی نیز به د‌لیل شد‌ت جراحات وارد شده به گرد‌ن و قفسه سینه‌اش و قطع شاهرگ اصلی د‌چار خونریزی شد‌ید‌ شد‌ و درگذشت.

بر پایه قوانین قضائی ایران، اگر فردی پیش از سن ۱۸ سالگی مرتکب قتل شود، می‌تواند مشمول ماده ۹۱ قانون جدید مجازات اسلامی شود.

بر اساس این ماده از قانون، بلوغ فکری و ادراکی متهمانی که قبل از ۱۸ سالگی مرتکب قتل شده‌اند باید توسط پزشکی قانونی بررسی شود و اگر بلوغ آن‌ها به تائید رسید آنگاه برای آن‌ها مجازات قصاص تعیین می‌شود و اگر هم در رشد و کمال عقل آنان شبهه وجود داشته باشد، در این صورت به پرداخت دیه و حبس محکوم می‌شوند.

محسن خشخاشی، معلمی که توسط  دانش‌آموز ۱۵ ساله کشته شد.

محسن خشخاشی، معلمی که توسط دانش‌آموز ۱۵ ساله کشته شد.

«کلاس‌های شلوغ، زمینه‌ساز خشونت در مدارس»

محمدرضا نیک‌نژاد از فعالان صنفی معلمان و از همکاران پیشین معلم به قتل رسیده، «شلوغی کلاس‌های درس» را «زمینه‌ساز خشونت از سوی دانش‌آموز و معلم» ارزیابی کرده و افزوده است: «وقتی که دانش‌آموزان گرفتار شرایط نامناسب اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، بی‌علاقه به درس و با هیجان مجبورند ساعت‌ها پشت میز کلاس بنشینند و معلم نیز مجبور است مطابق برنامه‌های درسی خسته‌کننده وزارت آموزش و پرورش تدریس کند، چنین فجایعی از دل آن بیرون می‌آید.»

وی با انتقاد از بخشنامه اخیر وزارت آموزش و پرورش در مورد افزایش ۴۵ دقیقه‌ای ساعات درسی مدارس گفت: «فقط یک معلم یا یک دانش‌آموز می‌تواند بفهمد افزایش ۴۵ دقیقه‌ای ساعات درسی روزانه چه فشاری را ایجاد می‌کند.»

این فعال صنفی معلمان در عین حال از طرح‌های این وزارتخانه برای شلو‌غ‌تر کردن کلاس‌های درس به قصد کاهش هزینه‌های آموزشی انتقاد کرد.

نیک‌نژاد با اشاره به کاهش تعداد دانش‌آموزان در یک دهه گذشته از ۱۸ میلیون به ۱۲ میلیون نفر گفت: «این موضوع به بالا رفتن کیفیت آموزشی منجر نشده است چرا که وزارت آموزش و پرورش از یک سو به موازات کاهش جمعیت دانش‌آموزان، مدارس با موقعیت خوب از لحاظ تجاری را به فروش می‌رساند و از سوی دیگر بودجه این نهاد متناسب با افزایش هزینه‌ها بالا نرفته است.»

Share