Share

در حالی که ایران با کمبود ۸۰ هزار پرستار در بخش خدمات درمانی رو به روست، آمارها نشان می‌دهد سالانه حدود یک هزار پرستار از ایران مهاجرت می‌کنند.

Nurse_Iran

ایران با کمبود شدید پرستار رو به روست

یک عضو شورای عالی نظام پرستاری در ایران با انتقاد از نگاه «پزشک سالار و اهمیت ندادن به جایگاه پرستاران در ایران» گفت کشور در حوزه پرستاری با یک عقبگرد ۳۳ ساله رو به روست.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد شریفی مقدم تاکید کرد مشکل کمبود پرستار، نشات گرفته از سیاست های نادرست و اشتباه وزارت بهداشت است و تفکرات پزشک سالارانه ای که در نگه داشت و جذب پرستار مشکل دارد.

این عضو شورای عالی نظام پرستاری اظهارداشت: وضعیت پرستاری به قدری آشفته و به هم ریخته است که پرستار با ۱۴ سال سابقه کار، ترک شغل می کند و دیگر نمی خواهد کار پرستاری انجام دهد.

شریفی مقدم گفت سالانه بیش از ۱۰۰۰ پرستار ایرانی به دلیل موقعیت بهتر برای شغل پرستاری به کشورهای ترکیه، حاشیه خلیج فارس و کانادا مهاجرت می کنند.

آمار جدید مهاجرت هزار پرستار در سال در حالی است که پیش‌تر این رقم حدود ۷۰۰ نفر در سال تخمین زده می‌شد.

او با اشاره به این‌که وزارت بهداشت تازه به فکر ایجاد رشته تحصیلی کاردانی پرستاری و پرستاری یک ساله افتاده است گفت موضوع کاردانی پرستاری مربوط به سال ۱۳۶۱ بود که آن زمان تنها ۲۵ دانشکده پرستاری در کشور داشتیم.

او ضمن انتقاد از سیاست‌‌های وزارت بهداشت ایران گفت این وزارتخانه قصد دارد با جذب «پرستاران کم سواد»، از موقعیت پاسخگویی به مطالبات آنها فرار کند.

فشار کار پرستاران، افزایش ساعت‌ کاری آن‌ها و دستمزدهای پایین باعث شده است تا ایران با کمبود پرستار مواجه باشد.

در آبان سال‌جاری و در پی تجمع جمعی از پرستاران بیمارستان‌های تهران در برابر مجلس شورای اسلامی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از آذرماه سال جاری در چند بیمارستان به صورت آزمایشی خبر داد.

به گفته فعالان صنفی حقوق پرستاران، وضعیت پرداخت دستمزد‌ها به پرستاران به ویژه در بخش خصوصی روز به روز بد‌تر می‌شود و تعرفه پرستاری برای یک کار‌شناس پرستاری هنوز مطابق با تعرفه کارگری محاسبه می‌شود. این در حالی است که ساعت کاری پرستاران بخش خصوصی ۴۴ ساعت در هفته است و به دلیل اجرایی شدن طرح نظام سلامت آنهاتقریبا به صورت شبانه‌روزی کار می‌کنند.

پیش‌تر شواری عالی نظام پرستاری در ایران هشدار داده بود که بیماران به دلیل “افت کیفیت خدمات پرستاری” در بیمارستان‌ها با “مرگ پنهان” روبرو هستند و به دلیل کمبود پرستار در مراکز درمانی کشور، مردم از پنجاه درصد از حداقل مراقبت‌هایی که باید دریافت کنند، محروم هستند.

متوسط جهانی نیروی پرستار به تعداد تخت ۵۶/ ۲ است که در ایران این نسبت پنج تا هفت تخت به ازای هر پرستار است.

Share