Share

«جبهه سلفیه» که از اسلامگرایان سلفی‌ طرفدار اخوان‌المسلمین تشکیل شده، از مصری‌ها دعوت کرده بود که در تظاهراتی که قرار بود امروز، جمعه ۲۸ نوامبر/ ۷ آذر در مخالفت با دولت عبدالفتاح سیسی در قاهره برگزار شود شرکت کنند. نیروهای امنیتی پیش از شکل‌گیری این تظاهرات اعتراضی، ۱۰۰ نفر از اسلامگرایان سلفی را بازداشت کردند. سلفی‌ها هم در یک اقدام تلافی‌جویانه در دو عملیات جداگانه دو تن از افسران بلندپایه ارتش مصر را کشتند.

تعدادی از طرفداران جبهه سلفیه

تعدادی از طرفداران جبهه سلفیه

به گزارش خبرگزاری‌های فرانسه و آلمان و به نقل از تلویزیون دولتی مصر، اسلامگرایان سلفی به روی عده‌ای از نظامیان مصری که در قاهره در حال گشت‌زنی بودند آتش گشودند و یک افسر بلندپایه ارتش را به قتل رساندند. در یک عملیات دیگر در محله‌ای در شمال قاهره یک افسر بلندپایه دیگر مصری نیز با تیراندازی اسلام‌گرایان به قتل رسید.

جبهه سلفیه از طرفدارانش خواسته بود در یک راهپیمایی بزرگ با هدف براندازی دولت عبدالفتاح سیسی شرکت کنند. نیروهای امنیتی با خودروهای زره‌پوش به خیابان‌های قاهره آمده بودند. پیرامون کاخ ریاست‌جمهوری و وزارت دفاع سنگربندی شده بود و نیروهای امنیتی با بلوک‌های سیمانی مانع از آمد و شد خودرو‌ها و اشخاص در آن نواحی می‌شدند.

جبهه سلفیه از تظاهرکنندگان خواسته بود قرآن بر سر دست بگیرند و به خیابان‌ها بیایند. قرار بود این تظاهرات با شعار «انقلاب اسلامی یا انتفاضه جوانان مسلمان» برگزار شود که نیروهای امنیتی وارد عمل شدند و از برگزاری آن جلوگیری کردند.

حزب سلفی النور، یکی دیگر از احزاب اسلام‌گرا در مصر با برگزاری این تظاهرات مخالفت کرده بود. اشرف ثابت، عضو دفتر ریاست حزب سلفی النور گفته بود: «ما با هرگونه تلاش برای نابودی کشور مصر مخالفیم.»

حزب الوفد هم که شیعیان مصری را زیر سقف خود گرد آورده، با تظاهرات سلفی‌ها مخالفت کرده بود. سرتیپ هانی اباظه، عضو شورای اداری حزب الوفد گفته بود: «این دعوت یک دعوت ویرانگر است که به نفع طرح گروه اخوان المسلمین و هم‌پیمانانش در منطقه است تا کشور مصر را نابود کنند. صحبت از به دست گرفتن قرآن‌ها نیز تجارت با دین است.»

اخوان المسلمین که به خاطر طرفداری‌اش از محمد مرسی، رییس جمهور برکنار شده مصر، فعالیتش غیر قانونی اعلام شده، از فراخوان جبهه سلفیه حمایت کرده بود و به دولت هشدار داده بود که از برخورد خشونت‌آمیز با تظاهرکنندگان بپرهیزد.

اخوان‌المسلمین در بیانیه‌ای که در آستانه برگزاری این تظاهرات انتشار داد از تظاهرکنندگان هم خواسته بود که از خشونت و خون‌ریزی خودداری کنند.

تطاهرات در مصر قرار بود پس از نماز جمعه برگزار شود. پس از سقوط دولت محمد مرسی در جولای ۲۰۱۳ نیروهای امنیتی بیش از ۱۵ هزار تن از طرفداران اخوان‌المسلمین را بازداشت کرده‌اند و در درگیری‌های خیابانی هم بیش از ۱۴۰۰ نفر کشته شده‌اند.

Share