Share

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید این کشور تصمیم دارد «به زودی» میله سوخت مشابه میله‌های سوخت نیروگاه بوشهر را تولید کند.

aliakbar salehi

علی اکبر صالحی، رئیس آژانس انرژی اتمی ایران

روزنامه خراسان روز شنبه هشتم آذر گزارش داد که صالحی گفته است: «هم اکنون حدود ۳۰ درصد از سوخت راکتور تهران را سوخت ایرانی تشکیل می دهد و قرار است تا چهار سال آینده ۱۰۰ درصد این سوخت ایرانی شود.»

رآکتور تحقیقاتی تهران سال ۱۳۴۶ توسط آمریکا راه‌اندازی شده است. سوخت این رآکتور پیش از انقلاب ۱۳۵٧ توسط آمریکا و پس از انقلاب توسط آرژانتین تأمین می‌شد. ایران می‌گوید که از این رآکتور استفاده «صلح‌آمیز و پزشکی» می‌کند.

به گفته صالحی، تولید میله‌های سوخت مشابه سوخت فعلی نیروگاه بوشهر «در حال انجام است و در آینده نزدیک میله سوخت مشابه مدل روسی این نیروگاه ساخته خواهد شد.»

اورانیوم غنی شده (UF۶) پس از تبدیل به پودر اکسید اورانیوم (UO۲) و فشرده کردن آن، به شکل قرص در می‌آید که با قرار گرفتن درون لوله، میله سوخت برای استفاده در رآکتور آماده می‌شود.

او می‌گوید میله‌های ساخت ایران در نیروگاه بوشهر قرار نخواهد گرفت و صرفاً مشابهی از این نوع سوخت است «زیرا ما باید آمادگی داشته باشیم تا پس از هشت سال که قرارداد تأمین سوخت بوشهر با رو‌س‌ها به اتمام می‌رسد بتوانیم سوخت این نیروگاه و سایر نیروگاه های خود را تأمین کنیم.»

تعداد و نوع ماشین‌های غنی‌سازی ایران

صالحی در خصوص تعداد و نوع ماشین‌های غنی‌سازی ایران گفت: «حرف ما در مذاکرات بر سر تعداد سانتریفیوژها نیست و بر سر ظرفیت غنی‌سازی است. ۱۹۰ هزار سو میزان ظرفیت غنی‌سازی برای تأمین سوخت نیروگاه بوشهر است که نیاز ما در سال‌های آینده به شمار می‌رود اما همین حالا نیز کسی نباید برای ما تعیین کند که برای تامین نیاز خود به سوخت از چه نسلی از سانتریفیوژها استفاده کنیم زیرا اینکه با داشتن ماشین‌های جدیدتر از ماشین‌های قدیمی استفاده کنیم کار عقلانی نیست.»

ایران و گروه ۱+۵ از یک سال پیش دور تازه مذاکرات هسته‌ای را آغاز کرده‌اند. آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین و آلمان اعضای گروه ۱+۵ هستند که در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران که به گفته آن‌ها گمان می‌رود در جهت «مقاصد نظامی» باشد، فعالیت می‌کنند. اما ایران می‌گوید که برنامه هسته‌ای‌اش، صلح‌آمیز است.

در تازه‌ترین دور این مذاکرات، هفته گذشته پس از چند روز مذاکره پشت درهای بسته در وین، مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ در روز دوشنبه ۲۴ نوامبر /سوم آذرماه، ضرب‌الاجل تعیین‌شده، به توافق نهایی نرسید و بار دیگر مذاکرات تمدید و به اول ژوئیه ۲۰۱۵ / ۹ تیر ۹۴ موکول شد.

نکات مورد اختلاف میان کشورهای در حال مذاکره، «میزان و ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم در ایران» و همین‌طور «زمان‌بندی رفع یا تعلیق تحریم‌ها» است.

Share