Share

پنج هزار سند قدیمی مربوط به حکومت‌های یزد در صدسال گذشته در پشت دارالحکومه این شهر کشف شد.

zayd

دارالحکومه یزد بنایی مربوط به دوره قاجار است

«محمدرضا ملک‌ثابت»، مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان یزد روز شنبه هشتم آذرماه، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، با اعلام این خبر افزود که کارشناسان مشغول بررسی و طبقه‌بندی این اسناد هستند و پس از آن می‌توان آماری دقیق از انواع و تعداد این اسناد ارائه کرد.

اسناد کشف‌شده به حکومت‌های قدیم یزد پس از سال ۱۳۰۵ هجری تعلق دارند. این اسناد شامل « نقشه های دستی و تصاویر قدیمی، گزارش‌های مربوط به پیشرفت پروژه‌های عمرانی، اطلاعات جزیی محلات، سازمان پیشاهنگی و دفترچه‌های مخصوص مایحتاج عمومی» می‌شوند که از ارزش تاریخی بالایی برخوردارند.

موضوع اسناد

در نخستین نسخه از خبر منتشرشده در ایرنا پیش از ویرایش و حذف‌های بعدی نیز آمده‌ بود که «اسناد مربوط به جمع‌آوری اطلاعات انتخابات مجلس شورای ملی، دفتر ثبت تعرفه انتخابات دوره‌های ۱۵ و ۱۶و …مجلس شورای ملی، مکاتبات جشن‌های شاهنشاهی، چارت فرمانداری مستقل یزد، دفتر کدخدایان رسمی حکومتی یزد، دفتر درآمد آب وقف‌آباد، و دفاتر اندیکاتور» نیز ظاهراً بخشی از این اسناد هستند.

بر اساس روایت ملک‌ثابت، چند دهه پیش به علت بازسازی دارالحکومه، اطراف اتاق اسناد مورد اشاره «دیوارکشی»، و اتاق و اسناد آن از نظر پنهان می‌شوند. اندکی پیش نیز هنگام بازسازی مجدد، میراث فرهنگی این اسناد را از نو کشف می‌کند.

امحاء کردن اسناد؟

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی یزد در حالی که به ارزش زیاد این اسناد اشاره داشت، تأکید کرد: «هر چند با مشکل کمبود ظرفیت مخازن اسناد مواجه هستیم اما تصمیم داریم حتی یک برگ از این اسناد را … امحاء نکنیم.»

document12

این سخن در حالی مطرح می‌شود که امحاء اسناد تاریخی جرم است و در نخستین نسخه خبر در ایرنا نیز از قول ملک‌ثابت هرگونه تلاش برای امحاء اسناد مستحق شش‌ماه تا دوسال حبس توصیف شده‌بود.

امحاء در لغت به معنی از میان رفتن اثر چیزی یا پاک شدن آن است.

اکنون دو میلیون سند در مرکز اسناد استان یزد نگهداری می‌شوند و این استان از نظر تعداد اسناد و نسخ خطی پس از تهران، خراسان رضوی و قم چهارمین رده را در سرتاسر ایران داراست.

Share