Share

حسنی مبارک، رئیس‌جمهوری  پیشین مصر که بر اثر انقلاب مردمی در سال ۲۰۱۱ از قدرت کنار رفت، از اتهام‌های کشتار معترضان و فسادهای مالی مربوط به دوران زمامداری خود تبرئه شد.

Egypt's ousted President Mubarak sits inside a dock at the police academy on the outskirts of Cairo

حسنی مبارک، رئیس‌جمهوری پیشین مصر

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، دادگاه مصری مسئول رسیدگی به «دیکتاتور سابق» روز شنبه ۲۹ نوامبر در حکمی، حسنی مبارک را از اتهام «کشتار معترضان» در طول جنبش اشغال «میدان التحریر» در سال ۲۰۱۱ تبرئه کرد. وزیر کشور مصر در آن زمان و شش مسئول امنیتی دیگر متهم‌شده در این رابطه نیز همراه با مبارک تبرئه شدند.

نزدیک به ۸۰۰ تن در طول اعتراض‌های مصر کشته شده بودند.

دادگاه سیاسی؟

به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، رییس دادگاه حکم منع تعقیب را به دلیل «فقدان صلاحیت‌های قانونی» در رسیدگی به این اتهام صادر و قضاوت اصلی درباره کشتار مردم را به «خدا» واگذار کرد.

همچنین مبارک و وزیر سابق نفت این کشور در اتهام مربوط به فساد مالی در صادرات گاز به اسرائیل نیز بیگناه شناخته‌شدند. برای دو پسر او نیز که در پرونده فروش گاز به اسرائیل متهم شده‌بودند، حکمی صادر نشد.

با این حال، مبارک ماه مه به جرم سرقت از بیت‌المال به سه سال حبس قطعی محکوم شده‌بود که باید آن را به دلیل شرایط سلامتی در حبس خانگی بگذراند.

در همین رابطه تحلیل‌گر سیاسی ارشد الجزیره دادگاه را «به‌شدت سیاسی» خواند و حکم صادره را «شوکه‌کننده» توصیف کرد. او گفت : «من توان حرف‌زدن هم ندارم. قاضی گفته تا پیش از آنکه پرونده ۱۴۳۰ صفحه‌ای را کاملاً بررسی نکرده‌ایم، حکم او را مورد بحث قرار ندهیم.»

او افزود: «این تلاشی متکبرانه است برای خجالت‌زده‌کردن مردم مصر از اینکه به خیابان آمدند. این تلاشی است برای احیای مصر قدیمی و سه دهه دیکتاتوری آن.»

فراز و فرودِ دیکتاتور: از حبس ابد تا آزادی

حسنی مبارک در سال ۲۰۱۲ به اتهام مشارکت در کشتار معترضان در جریان اعتراض‌های مردمی به حبس ابد محکوم شد. حبیب العادلی، وزیر کشور پیشین مصر نیز سرنوشتی مشابه او یافت.

اما در ژوئیه ۲۰۱۳ «محمد مرسی»، نخستین رییس‌جمهوری منتخب مصر پس از انقلاب که به عنوان نامزد اخوان المسلمین با انتخابات قدرت را در دست گرفت، پس از یک سال با کودتای نظامیان از قدرت برکنار شد. پس از آن چندصد معترض مصری هوادار اخوان به دست ارتش مصر کشته‌شدند و دستگیری گسترده‌ مخالفان و معترضان آغاز شد.

بالاخره عبدالفتاح سیسی، فرمانده کل ارتش و رهبر کودتای نظامی، پس از برکناری محمد مرسی به عنوان رییس جمهوری تازه مصر انتخاب شد.

به همین دلیل، در ماه اوت سال جاری دادگاه قاهره حکم حبس ابد را لغو کرد و مبارک را از زندان به یک بیمارستان نظامی در قاهره منتقل ساخت. او حالا در این بیمارستان حبس خود را می‌گذراند.

ادامه کشتار مخالفان در سطح خیابان

به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، روز جمعه طرفداران گروه‌های سلفی در قاهره علیه حکومت سیسی به خیابان‌ها ریختند. اعتراض‌های جمعه ۲۸ نوامبر دست‌کم چهار کشته در میان معترضان بر جای گذاشت.

«جبهه سلفی»، گروه فراخوان‌دهنده برای اعتراضات، در فیس‌بوک خود با خطاب‌قراردادن جوانان برای برپایی قیام نوشته بود که «قرآن‌های خود را بالا بگیرید» و «حکمرانی ارتش در مصر را ساقط کنید».

درحالیکه پیش از تظاهرات سلفی‌ها، دستگاه امنیتی مصر بیش از صد نفر را دستگیر کرده‌بود، اما باز هم هزاران نفر به خیابان‌ها ریختند، درحالیکه عده‌ای از آنها قرآن به دست داشتند.

برخی از کارشناسان نسبت به آینده امور در مصر ابراز نگرانی می‌کنند. به‌خصوص آنکه پس از کودتای نظامی و سرنگونی اخوان، گروه‌های اسلامی رادیکال‌تر شده‌اند و در چندماه اخیر تعدادی از این گروه‌های مصری با گروه «دولت اسلامی» (داعش) بیعت کرده‌اند.

Share