Share

تظاهرات خیابانی دانشجویان در هنگ‌کنگ بار دیگر به خشونت کشیده شد. با هجوم پلیس به محله مونگ‌کوک در شامگاه جمعه ۲۸ نوامبر، زد و خوردی دوجانبه درگرفت و ۲۸ نفر دستگیر شدند.

hongkong

برخی از تحصن‌کنندگان به سوی ماموران پلیس بطری آب و تخم‌مرغ پرتاب کردند. نیروی انتظامی هنگ‌کنگ هم پاسخ آنها را با اسپری فلفل و باتوم داد. خبرگزاری فرانسه به نقل از پلیس می‌نویسد که دستکم‌ ۲۸ نفر در جریان این خشونت‌ها دستگیر شده‌اند.

درگیری جمعه شب در حالی روی داده که جنبش اعتراضی موسوم به “جنبش چتر” عملا فروکش کرده اما هنوز گروهی از دانشجویان در خیابان‌ها حضور دارند.

روز سه‌شنبه ۲۵ نوامبر نیز پلیس هنگ‌کنگ در پی برچیدن موانعی که مخالفان در مسیرهای منتهی به منطقه مونگ‌کوک ایجاد کرده بودند، با معترضان درگیر شد و بیش از ۱۴۰ نفر، از جمله دو تن از رهبران مخالفان را بازداشت کرد.

هدف معترضان، برگزاری انتخابات آزاد در هنگ‌کنگ برای برگزیدن رئیس اداری این منطقه در سال ۲۰۱۷ است. آنها می‌خواهند کاندیدای این انتخابات را به میل خود برگزینند و نظارت چین بر صلاحیت نامزدها لغو شود.

چین که هنگ‌کنگ را تحت حاکمیت خود دارد می‌گوید از سه سال آینده مردم این کشور قادر خواهند بود خودشان دولتشان را انتخاب کنند، به شرط آن‌که نامزدها از صافی نظارت حزب کمونیست چین عبور کرده باشند.

در اوج تظاهرات، ۱۰۰ هزار نفر در فراخوان به دمکراسی بیشتر در هنگ‌کنگ به خیابان‌ها آمده بودند.

هنگ‌کنگ از سال ۱۹۹۷ از حمایت بریتانیا خارج شده و اداره امور آن طبق فرمول «یک کشور، دو نظام» انجام می‌شود. این فرمول امکان خودگردانی و دموکراسی محدود را به دولت محلی می‌دهد اما تصمیمات کلان را بر عهده چین می‌گذارد.

Share