Share

فرانسه هشدار داد که اگر تلاش‌های بین‌المللی برای مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطین به نتیجه نرسد، کشور مستقل فلسطینی را به رسمیت خواهد شناخت.

israel-palestine-

نتانیاهو گفته آیا فرانسوی‌ها در دوران سربریدن‌ها در خاورمیانه کار بهتری برای انجام دادن ندارند؟

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه در نطقی روز جمعه ۲۸ نوامبر در پارلمان این کشور پیشنهاد داد تا چهارچوب زمانی دوساله‌ای برای رسیدن به توافق صلح بر اساس طرحی به پشتیبانی سازمان ملل تعیین شود. او افزود: «اگر این تلاش نهایی نیز برای رسیدن به راه‌حل شکست بخورد، فرانسه بدون معطلی کشور مستقل فلسطینی را به رسمیت خواهد شناخت.»

به گزارش الجزیره هائل الفهوم، رئیس فرستادگان فلسطینی در فرانسه نیز در پارلمان حاضر بود.

روز دوم دسامبر نیز نمایندگان پارلمان در یک رای‌گیری نمادین درباره این موضوع اظهار نظر خواهند کرد که آیا دولت فرانسه باید کشور مستقل فلسطینی را به رسمیت بشناسد یا خیر. کارشناسان معتقدند که اکثریت سوسیالیست مجلس قطعاً به این پرسش «آری» خواهند گفت. این رای فشارهای داخلی بر دولت فرانسه برای درگیری جدی‌تر با موضوع صلح خاورمیانه را افزایش خواهد داد.

همچنین به گزارش رویترز، یک نظرسنجی اخیر در فرانسه نشان می‌دهد که ۶۳ درصد مردم این کشور پشتیبان یک کشور مستقل فلسطینی هستند.

اروپا در برابر اسرائیل؟

پیش از این چند کشور اروپایی دیگر نیز به نوعی از دولت مستقل فلسطینی دفاع کرده‌بودند.

روز ۱۳ اکتبر سال جاری نمایندگان بریتانیایی به لزوم به‌رسمیت‌شناختن کشور فلسطینی از سوی دولت بریتانیا رأی دادند. روز ۱۸ نوامبر نیز نمایندگان مجلس اسپانیا به چنین طرحی رای مثبت دادند. در نهایت نیز دولت سوئد در ۳۰ اکتبر و بر خلاف دیگر کشورهای مورد اشاره، «به صورت رسمی» دولت مستقل فلسطینی را به رسمیت شناخت.

به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، بخشی از متن طرح مورد رای‌گیری در فرانسه چنین است: «این طرح از حکومت فرانسه دعوت می‌کند تا از به‌رسمیت‌شناختن دولت فلسطینی به‌عنوان ابزاری برای دستیابی به راه‌حل نهایی نزاع [بین اسرائیل و فلسطین] بهره برد.»

واکنش اسرائیل

با این حال، بنیامین نتانیاهو پیش از این رای‌گیری به فرانسه هشدار داد. به گزارش الجزیره، نتانیاهو با اعلام اینکه فرانسه در حال ارتکاب «خطایی بزرگ» است، گفت: «آیا فرانسوی‌ها در این دوران سربریدن‌ها در خاورمیانه ــ که یک مورد از آنها سر یک شهروند فرانسوی بود ــ کار بهتری برای انجام دادن ندارند؟» نتانیاهو به سربریدن هروه گورده، گردشگر فرانسوی اشاره می‌کرد که در سپتامبر از سوی گروهی در الجزایر ــ که همان زمان با دولت اسلامی بیعت کرده‌بود ــ کشته شد.

در آستانه‌ این رای‌گیری فرانسوا اولاند نیز به رسانه‌های فرانسوی گفت که طرح برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی «برای یافتن راه‌حل» منازعه اسرائیل و فلسطین را در سر دارد. او البته از جزئیات بیشتری سخن نگفت.

پس از آخرین دور حملات اسرائیل به غزه در سال جاری که ۵۰ روز به طول انجامید، انتقادها علیه اسرائیل افزایش یافته‌است.

Share