Share

شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، سه سال از محکومیت سراج‌الدین میردامادی روزنامه‌نگار را کاهش داد.

sarajeddin mirdamadi

سراج‌الدین میردامادی، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب از شش ماه پیش تاکنون در بند ۲ الف زندان اوین به سر می‌برد

حکم شش سال حبس سراج‌الدین میردامادی به سه سال کاهش یافت.

گیتی پورفاضل، وکیل میردامادی به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با رسیدگی به پرونده سراج‌الدین میردامادی، سه سال از شش سال مجازات حبس او را کاهش داد.

به گفته پورفاضل، «این حکم هفتم آبان صادر شده ولی در مراجعات مختلف من به شعبه به من ابلاغ نشد تا اینکه امروز (شنبه هشتم آذر) این کار انجام شد.»

میردامادی که در پاریس اقامت داشت، در پی یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس دولت یازدهم، به ایران بازگشت و به‌هنگام ورود به «فرودگاه امام»، گذرنامه‌ وی توقیف شد. پس از آن نیز بارها این روزنامه نگار را برای بازجویی فراخواندند تا اینکه سرانجام او را در اردیبهشت سال جاری دستگیر کردند.

سراج‌الدین میردامادی، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب به مدت شش ماه در بند ۲ الف زندان اوین به سر می‌برد. سپس او را به اندرزگاه ۸ زندان اوین منتقل کردند. این اندرزگاه محل نگهداری زندانیان مالی است.

اتهامات میردامادی

میردامادی با حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام‌های «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به ترتیب به یک و پنج سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

پس از اعتراض به این رای، پرونده او به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شد. این مرجع قضائی سه سال از مجازات میردامادی در پیوند با اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» را کاهش داد.

سراج‌الدین میردامادی، پسر دایی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است.

پیشتر محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران از صدور شش سال حبس برای میردامادی اظهار تأسف کرده و این حکم را «ناعادلانه» خوانده بود.

محمد خاتمی در دیدار با خانواده سراج‌الدین میردامادی درباره دلیل اصلی زندانی شدن و حکم این روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب گفته بود: «بنده معتقدم در سطوح بالای نظام درباره این برخوردها نگاه دیگری وجود دارد، اما متأسفانه جریانی بنا دارد بگوید هیچ چیزی تغییر نکرده بلکه اوضاع بدتر شده است؛ مثل وضعیت زندانیان سیاسی و حصر آقایان موسوی و کروبی که حادتر شده و وضعیت بنده و دیگران.»

به گفته رئیس‌جمهور پیشین ایران «اینکه مردم را مرعوب کنند و چند صباحی مصدر حکومتی را حفظ کنند، نتیجه‌ای معکوس در پی خواهد داشت».

Share