Share

عبدالله اوجالان دستیابی به صلح بین مبارزان کرد و دولت ترکیه را ظرف چندماه آینده ممکن دانست.

Abdullah Öcalan  2

عبدالله اوجالان، رهبر حزب «کارگران کردستان» در زندان دولت ترکیه به سر می‌برد

به گزارش خبرگزاری رویترز، عبدالله اوجالان، رهبر حزب «کارگران کردستان» (پ ک ک) که در زندان دولت ترکیه به سر می‌برد، روز یکشنبه ۳۰ نوامبر گفته‌ است که اگر دولت ترکیه برای به‌رسمیت‌شناختن حقوق کردها ضمانت‌های قانونی لازم را ارائه دهد، دستیابی به صلح ظرف چهار تا پنج ماه آینده دور از دسترس نخواهد بود.

پیام اوجالان: امید و هشدار

سخنان اوجالان روز یکشنبه در بیانیه رسمی حزب چپ‌گرای «دموکراتیک خلق»، یکی از احزاب وابسته به حزب کردی «مناطق دموکراتیک» منتشر شد. بر اساس این بیانیه، اوجالان در حالی به امکان دستیابی به راه‌ حلی عمده و دموکراتیک اشاره می‌کند که شکست در مذاکرات صلح را نیز تعمیق‌کننده آشوب منطقه‌ای می‌داند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری کنونی ترکیه، سال ۲۰۱۲ در دوران نخست‌وزیری خود فرآیند صلح با پ ک ک را آغاز کرد تا به قیام کردها علیه دولت مرکزی پایان دهد.

نزاع سی‌ساله پ ک ک و دولت مرکزی تا کنون به کشته‌شدن ۴۰ هزار نفر انجامیده است. اکثریت غالب قربانیان را کردهایی تشکیل می‌دهند که در حملات نظامی و بمباران‌های ارتش ترکیه کشته شدند.

مذاکرات صلح، فرآیندی شکننده

حمله گروه «دولت اسلامی» به شهر کردنشین «کوبانی» در مرز سوریه با ترکیه، مذاکرات صلح بین کردها و دولت مرکزی ترکیه را بیش از پیش تحت تاثیر قرار داده است.

دولت مرکزی ترکیه که پیش از آن نیز به حمایت از دولت اسلامی متهم شده‌بود، مرزهای خود را به روی آن گروه از مبارزان کردی که خواهان پیوستن به نیروهای کرد در کوبانی بودند بست. این مرزها همچنین برای مدتی به روی پناهجویان کرد فراری از کوبانی نیز بسته‌ بود.

در همین زمان، هزاران کرد به دعوت پ ک ک و حزب دموکراتیک خلق به خیابان‌ها ریختند تا علیه سیاست‌های آنکارا در قبال کوبانی و دولت اسلامی اعتراض کنند.

بنابر گزارش‌‌ها حدود ۴۰ تن از آنها در درگیری‌های مربوط به این اعتراض‌ها به دست نیروهای امنیتی یا گروه‌های حمله‌کننده به تظاهرکنندگان کشته شدند.

پ ک ک یکی از احزاب متحد «یگان‌های مدافع خلق» (ی پ گ) در کردستان سوریه است که محافظت از شهر کوبانی را در برابر حملات داعش برعهده دارد.

بیشتر بخوانید: داعش با عبور از مرز ترکیه به کوبانی حمله کرد

ادامه سیاست‌های بحث‌برانگیز ترکیه؟

در طی هفته‌های اخیر مبارزان ی پ گ، با پیوستن شماری از پیشمرگه‌های کردستان عراق و همچنین حملات هوایی نیروهای ائتلاف، توانستند پیکارجویان گروه دولت اسلامی را به عقب برانند.

با این حال دیروز شنبه ۲۹ نوامبر بار دیگر گروه دولت اسلامی حملات خود را از سر گرفت.

این حملات با عملیات انتحاری مهاجمی صورت گرفت که از خاک ترکیه وارد سوریه و منطقه کوبانی شده‌ بود. حزب چپ‌گرا و کرد «دموکراتیک خلق» به تلویح دولت ترکیه را متهم به همکاری در این عملیات کرد و در بیانیه‌ای نوشت: «این اتفاق بار دیگر نشان می‌دهد که دولت اسلامی از درون ترکیه حمایت می‌شود؛ واقعیتی که ماه‌ها شاهد آن بوده‌ایم.»

با این حال، احمد داووداغلو، نخست‌وزیر ترکیه نیز در بیانیه‌ای چنین پاسخ داد که «عبور این خودرو از مرز ترکیه یک دروغ است».

پس از آغاز اعتراض ها و سپس جنگ داخلی در سوریه، ترکیه از ابتدا خواهان برکناری بشار اسد، رئیس‌جمهوری کنونی سوریه و از رقبای منطقه‌ای خود از قدرت بوده‌ است. به همین دلیل، دولت مرکزی ترکیه به حمایت از گروه‌های مخالف اسد پرداخت.

یک روز پیش از حمله انتحاری به کوبانی نیز مطبوعات ترکیه گزارش دادند که یک هیأت نمایندگی از سوی حزب پ ک ک راهی دمشق خواهد شد تا در کنفرانسی به میزبانی دولت بشار اسد درباره بحران‌های کنونی منطقه و راه‌حل‌های ممکن آن شرکت کند.

 

Share