Share

سهمیه ورود به دانشگاه‌ها و استفاده از بورس‌های تحصیلی داخل و خارج از کشور برای همسران و فرزندان شاهد، جانبازان، آزادگان و همسران و فرزندان آزادگان افزایش یافت.

دانشگاه تهران

این سهمیه پیش از این ۲۰ درصد بود که با افزایش پنج درصدی در حال حاضر به ۲۵ درصد رسیده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بخشی از جلسه علنی امروز دوشنبه دهم آذرماه/ یکم دسامبر سال جاری، ماده الحاقی ۴ طرح «الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت» را تصویب کردند.

بر اساس ماده الحاقی ۴ این طرح که به تصویب مجلس رسید، ماده ۷۰ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و تبصره آن تغییر کرد.

بر اساس این تغییر، وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فن‌آوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همه دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی و دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده ۲ این قانون موظف شدند ۲۵ درصد سهمیه‌های ورود به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، بورس‌های تحصیلی داخل و خارج از کشور، فرصت‌های مطالعاتی و دوره‌های دکترای تخصصی را به همسر و فرزندان شاهد، جانبازان، آزادگان و همسر و فرزندان آزادگان و همسر و فرزندان جانبازان بالای ۲۵ درصد اختصاص دهند.

با تصویب نمایندگان مجلس، حد نصاب آخرین فرد پذیرفته شده برای دو وزارتخانه «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» و «علوم، تحقیقات و فن‌آوری»، ۷۰ درصد تعیین می‌شود.

افزایش سهمیه ورود به دانشگاه‌ها و استفاده از بورس‌های تحصیلی داخل و خارج از کشور برای همسران و فرزندان شاهد، جانبازان، آزادگان و همسران و فرزندان آزادگان در حالی صورت گرفته که این موقعیت همواره مورد سوء استفاده مدیران و مسئولان سطوح مختلف حکومت قرار گرفته و از مدخل آن شماری از فرزندان و وابستگان سران و مسئولان بدنه حکومت بدون صلاحیت علمی وارد دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور شده اند.

بر اساس اطلاعات موجود فقط در دولت نهم و دهم طی سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ در مجموع ۳۷۷۲ نفر بدون صلاحیت علمی وارد مراکز علمی یا از بورسیه‌های تحصیلی برخوردار شده‌اند.

افشای این شمار از بورسیه‌های «غیرقانونی»، باعث شد تا شماری از نمایندگان مجلس با هدف «توقف پیگیری» این پرونده، رضا فرجی‌دانا، وزیر پیشین وزارت علوم ایران را استیضاح و در پی آن برکنار کنند.

Share