Share

در شهر مایدوگوری، مرکز ایالت بورنو در شمال شرقی نیجریه یک بار دیگر در اثر انفجار بمب ده‌ها نفر کشته شدند.

خودرو سوخته در میدان مرکزی شهر مایدوگوری

خودرو سوخته در میدان مرکزی شهر مایدوگوری

خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد که شاهدان عینی گفته‌اند در عملیات انتحاری که توسط یک اسلامگرا در میدان مرکزی شهر مایدوگوری انجام شد، در اثر انفجار بمب ده‌ها نفر کشته و زخمی شده‌اند. این انفجار هنگامی اتفاق افتاد که مردم برای خرید روزانه‌شان در میدان شهر اجتماع کرده بودند.

چند ساعت پیش از این حادثه، شبه‌نظامیان بوکوحرام به شهر داماتورا در مرکز ایالت یوبو حمله کرده بودند. هنوز گزارش دقیقی از تعداد کشته‌شدگان و مجروحان این دو رویداد در رسانه‌ها منتشر نشده است.

کسانی که حادثه بمب‌گذاری در میدان شهر مایدوگوری را به چشم دیده‌اند به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند عده‌ زیادی از مردم غرق در خون بودند و برخی از آن‌ها عضوی از بدنشان را هم از دست داده بودند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که شبه‌نظامیان بوکو حرام که به سلاح‌های سنگین هم مجهزند، شهر داماتورا را محاصره کرده‌ و هدف خمپاره قرار داده‌اند. دولت نیجریه یگان‌هایی از ارتش را به این شهر اعزام کرده است. خبرگزاری فرانسه می‌گوید از شهر داماتورا صدای انفجارهای مهیب به گوش می‌رسد.

سه‌شنبه هفته پیش، ۲۵ نوامبر در دو عملیات انتحاری پیاپی در شهر مایدوگوری در شمال شرقی نیجریه دست‌کم ۳۰ نفر کشته شدند. شبکه الجزیره تعداد کشته‌شدگان را ۶۰ نفر گزارش داده بود.

تروریست‌ها دو زن باحجاب بوده‌اند. یکی از این زنان ابتدا در میدان شهر مایدوگوری بمبی را که در یک سه‌چرخه موتوری پنهان کرده بود منفجر کرد و هنگامی که مردم سراسیمه به یاری مجروحان شتافتند، زن دیگری بمبی را که زیر حجابش پنهان کرده بود منفجر کرد.

شهر مایدوگوری مرکز استان بورنو و از مهم‌ترین مراکز فعالیت گروه بوکو حرام است. در جولای گذشته در یک عملیات انتحاری در این شهر ۶۵ نفر کشته شدند. بوکو حرام از پنج سال پیش تاکنون برای برقراری حکومت اسلامی در نیجریه دست به عملیات تروریستی می‌زند. در این عملیات تاکنون هزاران کشته شده‌اند.

بوکو حرام در این مدت موفق شده است شمال شرقی نیجریه را که مهم‌ترین تولیدکننده نفت در قاره آفریقاست و با این حال ۷۵ درصد جمعیت آن در فقر به سر می‌برد، تحت تسلط خود درآورد. پس از آنکه دو هفته پیش شبه‌نظامیان بوکو حرام پیشنهاد آتش‌بس دولت نیجریه را رد کردند، حملات آنان فزونی گرفته است.

دولت نیجریه از سال ۲۰۱۳ در استان بورنو حکومت نظامی اعلام کرده، و با این‌حال نتوانسته مانع عملیات تروریستی بوکو حرام شود.

در شمال شرقی نیجریه که سنگر اصلی بوکو حرام است، از هر چهار زن و از هر دو مرد، تنها یک نفر سواد خواندن و نوشتن دارد.

Share