Share

چهارشنبه ۱۲ آذرماه شانزدهمین سالگرد کشته شدن محمد مختاری، شاعر و محقق ایرانی‌ست. به گفته مریم حسین‌زاده حکومت همچنان از اندیشه مختاری و دیگر نویسندگان و شاعرانی که در قتل‌های زنجیره‌ای کشته شدند واهمه دارد.

مریم حسین‌زاده، نقاش و همسر محمد مختاری

مریم حسین‌زاده، نقاش و همسر محمد مختاری

با اینکه ۱۶ سال از قتل محمد مختاری در واقعه موسوم به «قتل‌های زنجیره‌ای» گذشته، اما همچنان هر سال در اولین جمعه بعد از دوازدهم آذر ماه اهل ادب و نزدیکان محمد مختاری در امام‌زاده طاهر کرج گرد هم می‌آیند.

مریم حسین‌زاده، نقاش و همسر محمد مختاری به رادیو زمانه گفت با اینکه سال‌هاست حکومت اجازه نمی‌دهد مراسم یادبود این شاعر و نویسنده برگزار شود، اما هر سال تعداد زیادی از دوستان و عزیزان او همراه با عده‌ای از اعضای کانون نویسندگان بدون خبر قبلی و به طور خودجوش بر سر قبر او جمع می‌شوند و از او یاد می‌کنند.

نسیم خاکسار، نویسنده

نسیم خاکسار، نویسنده

قتل محمد مختاری در ادامه کشتار زنجیره‌ای روشنفکران صورت گرفت که تا به حال موضوع بحث و تحلیل‌های سیاسی در داخل و خارج از ایران بوده است.

مریم حسین‌زاده معتقد است که هیچ چیزی به اندازه اندیشه این کشته‌شدگان حکومت اسلامی ایران را به وحشت نمی‌اندازد.

محمد مختاری نوامبر سال ۱۹۹۵سفری فرهنگی به کانادا و آمریکا داشت که در ادامه آن سفر به دعوت نسیم خاکسار و کانون نویسندگان ایران در تبعید به هلند آمد.

نسیم خاکسار در مقاله‌ای که چندی پیش درباره قتل محمد مختاری، محمد جعفر پوینده و مجید شریفی و دیگر قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای نوشته، معتقد است که قتل‌های زنجیره‌ای پایان نیافته و همچنان در زمان ما ادامه دارد. اما آیا خاطره این قتل‌ها از یادها رفته است؟
گفت‌و گوی رادیو زمانه با مریم حسین‌زاده و نسیم خاکسار:

مریم حسین‌زاده می گوید عقیده و اندیشه این کشته شدگان بود که جمهوری اسلامی ایران را به لرزه در آورد و با زنده نگه داشتن و ادامه دادن این نوع اندیشه‌های انتقادی یاد این عزیزان را می‌توان گرامی داشت.

به گفته مریم حسین‌زاده، خانواده محمد مختاری مدتی‌ست که تلاش دارند مجموعه اشعار و مقاله‌های او را تجدید چاپ کنند. از شانزده سال پیش تاکنون میراث ادبی به جای مانده از محمد مختاری در داخل ایران بازنشر نشده است.

محمد مختاری گذشته از این که شاعر صاحب‌سبک و شناخته‌شده‌ای بود، تحقیق‌های علمی ارزشمندی درباره شاهنامه دارد. شاهنامه را حماسه داد می‌شناسند. محمد مختاری خود قربانی بیداد بود.

 

Share