Share

در حالی که مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران، همکاری جنگنده‌های این کشور با آمریکا را برای بمباران مواضع داعش تکذیب کرده، پنتاگون از پیوستن ایران به جمع کشورهای بمباران‌کننده مواضع داعش در عراق خبر داده است.

پنتاگون می‌گوید جنگنده‌های اف - ۴ ایران بیشتر در محدوده‌های مرزی ایران و عراق عملیات انجام داده‌اند.

پنتاگون می‌گوید جنگنده‌های اف – ۴ ایران بیشتر در محدوده‌های مرزی ایران و عراق عملیات انجام داده‌اند.

روزنامه ایران در شماره روز چهارشنبه ۱۲ آذر گزارش داد که جزایری هرگونه همکاری ایران با ائتلاف ضدتروریستی داعش به رهبری آمریکا را تکذیب کرده و  گفته است: «جمهوری اسلامی ایران، آمریکا را مسبب ناآرامی‌ها و مشکلات عراق و نیز اقدامات تروریستی گروهک داعش می‌داند.»

وی افزود: «ایران بر این باور است که چنانچه طراحی و حمایت‌های آمریکا و ارتجاع منطقه نبود، امروز جهان شاهد تخریب زیرساخت‌ شهرها و روستاها و نیز کشتار فجیع مردم در سوریه و عراق توسط تروریست‌ها نبود.»

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز گذشته به شبکه سی‌ان‌ان آمریکا گفت که ایران به جمع کشورهای بمباران‌کننده مواضع داعش در عراق پیوسته است.

این مقام پنتاگون گفت در این حملات ایران از جنگنده‌های اف – ۴ استفاده کرده است. به‌گمان سخنگوی وزارت دفاع آمریکا حملات هوایی ایران قطع نخواهد شد و تا زمانی که دولت تحت حمایت ایران در عراق با تهدید داعش مواجه باشد، این حملات هوایی ادامه خواهد یافت.

به‌گفته این مقام آمریکایی، حملات هوایی ایران مادامی که تهدیدی متوجه نیروهای آمریکایی حاضر در عراق نکند، از نظر واشنگتن تهدیدی محسوب نمی‌شود.

وی افزود: «ما از این موضوع اطلاع داریم و می‌دانیم که حملات هوایی ایران بیشتر در محدوده‌های مرزی ایران و عراق انجام می‌شود.»

حملات هوایی ایران به مواضع داعش بدون هماهنگی با ائتلاف جهانی ضدداعش، شامل آمریکا و هم‌پیمانانش صورت گرفته است.

با این حال ظاهراً ستاد کل نیروهای مسلح ایران صرفاً همکاری این کشور را با ائتلاف ضدداعش تکذیب کرده، اما در مورد حملات هوایی جنگنده‌های ایرانی به مواضع داعش سکوت کرده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی پیشتر با پیوستن ایران به ائتلاف ضد داعش مخالفت کرده بود. به‌گفته وی «هدف آمریکا [در عراق و سوریه]… همان کاری است که در پاکستان انجام می‌دهند و با وجود دولت مستقر و ارتش قوی، بدون اجازه وارد خاک این کشور می‌شوند و نقاط مختلف را بمباران می‌کنند».

هم‌اکنون کشورهای آمریکا، کانادا، بریتانیا و فرانسه مواضع داعش را در عراق بمباران می‌کنند.

Share