Share

دومین گروه پیشمرگه‌های مجهز و مسلح عراقی، برای تقویت پدافند یگان‌‌های «ی‌پ‌گ» به کوبانی رفته‌اند. شبه‌نظامیان داعش جبهه جدیدی در کوبانی گشوده‌اند.

 Kobane

یک گروه دیگر از پیشمرگه‌های عراقی از طریق ترکیه رهسپار مرز ترکیه شد تا به کمک یگان‌های مدافع خلق «ی‌پ‌گ» در کوبانی بشتابد.

فرانس پرس با اعلام این خبر به نقل از خبرگزاری رسمی آنادولو در ترکیه می‌نویسد این گروه ۱۵۰ نفری با تدابیر شدید امنیتی و با یک هواپیمای شخصی، از اربیل به ترکیه آمده‌ و سپس از مرز سوریه خود را به «مرشد پینار» رسانده‌اند‌‌‌.

خبرگزاری فرانسه افزوده که این گروه تسلیحات و مهمات مفصلی به همراه داشته است.

کوبانی از چند ماه قبل در محاصره نیروهای گروه موسوم به «دولت اسلامی» است. شبه‌نظامیان داعش از چند روز قبل حلقه محاصره این شهر را تنگ‌تر کرده و جبهه جدیدی در تپه‌های «مرشدپینار» گشوده‌اند.

روزنامه‌نگاران حاضر در مرز ترکیه و سوریه، از تیراندازی‌های پیاپی در حوالی ارتفاعات ‌‌«مرشد پینار» خبر داده‌اند. ظاهراً نیروهای داعش از این تپه‌های مشرف به مرز سوریه‌، به کوبانی شلیک می‌کنند.

ترکیه در پایان ماه اکتبر و تحت فشار آمریکا اجازه داد که نخستین گروه ۱۵۰ نفری پیشمرگه‌های کرد از گذرگاه‌های مرزی این کشور وارد منطقه کوبانی شوند. موافقت آنکارا با کمک به کردها، تصمیم سنگینی است زیرا یگان‌های مدافع خلق کوبانی از متحدان پ‌ک‌ک هستند؛ حال آن که این گروه در ترکیه، یک تشکیلات ممنوعه و تروریستی شناخته می‌شود.

دومین گروه پشتیبانی، در حالی از عراق به کوبانی رفته که اسلامگرایان داعش در هفته‌های گذشته متحمل شکست‌های جدی شده‌اند. ائتلاف بین‌المللی ضد داعش نیز بمباران مواضع آنها را تشدید کرده است. به گفته جان الن، ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا که عملیات نیروهای ائتلاف را هماهنگ می‌کند، دست کم ۶۰۰ نفر از اعضای داعش در حملات هوایی ائتلاف کشته شده‌اند.

Share