Share

در یک حمله انتحاری، محل اقامت حسین نیکنام، سفیر ایران در صنعا، پایتخت یمن منفجر و دست‌کم یک نفر کشته شد. دیپلمات ایرانی از این انفجار جان سالم به‌در برد. شاخه گروه القاعده در یمن این انفجار را بر عهده گرفته است.

حسین نیکنام، سفیر ایران در یمن به‌هنگام حمله انتحاری در خانه نبود.

حسین نیکنام، سفیر ایران در یمن به‌هنگام حمله انتحاری در محل اقامت خود نبود.

به‌گزارش رویترز، در این حمله انتحاری که روز چهارشنبه ۳ دسامبر / ۱۲ آذر سال جاری رخ داد یک خودروی بمب‌گذاری‌شده به محل اقامت سفیر ایران اصابت کرد و منفجر شد.

نیروهای امنیتی یمن گفته‌اند در این حمله یک نگهبان ساختمان کشته و شش نفر زخمی شده‌اند. شبکه خبری المیادین، وابسته به جمهوری اسلامی ایران، از کشته شدن چهار نفر خبر داده است.

این در حالی است که مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته انفجار در نزدیکی محل اقامت سفیر ایران در صنعا رخ داده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین گفته است: «طبق آخرین اطلاعات همه کارکنان ایران در سفارت یمن سالم هستند. موضوع مهمی نبوده و جزئیات این حادثه در حال پیگیری است.»

رویترز اما افزوده است که محل اقامت دیپلمات‌ها و چندین ساختمان اطراف آن در منطقه «حده» به‌شدت آسیب دیده‌اند.

حسین نیکنام که روز دوشنبه ۲ دسامبر / ۱۱ آذر استوارنامه خود را تسلیم عبدالله الصایدی، وزیر امور خارجه یمن کرده بود، در زمان حمله انتحاری در خانه نبود.

سفیر پیشین ایران از یک سال قبل صنعا را ترک کرده بود. سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید: «در یک دوره تقریباً طولانی به دلیل شرایط روابط با یمن و مسائل اداری سفیر دیرتر اعزام شد.»

جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از مهم‌ترین هم‌پیمانان خارجی شورشیان شیعه حوثی در یمن به‌شمار می‌رود. حوثی‌ها در ماه‌های اخیر، بخش‌های بزرگی از یمن، از جمله صنعا را تحت کنترل خود در آوردند.

عربستان سعودی رقیب سنی جمهوری اسلامی ایران در منطقه، نگران نفوذ این کشور و چنین تحولاتی در یمن است.

در ماه اکتبر که پیش‌روی‌های شورشیان حوثی شدت گرفت شبکه العربیه، نزدیک به عربستان گزارش داد که نیروهای ویژه گارد ریاست جمهوری هوادار علی عبدالله صالح، رئیس جمهور پیشین یمن که از قدرت کناره‌گیری کرده، به شورشیان حوثی پیوسته‌اند.

عصر روز چهارشنبه رویترز خبر داد که شاخه گروه القاعده در یمن انفجار محل اقامت سفیر ایران در صنعا را بر عهده گرفته است.

این گروه در شبکه اجتماعی توئیتر نوشته است خودروی بمبگذاری شده در نزدیکی محل اقامت سفیر ایران پارک شده بود و در پی انفجار آن «چندین کارمند و محافظ یمنی» کشته شدند.

Share