Share

شورای عالی اداری ایران، طرح تشکیل دوباره «سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور» را که توسط محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌ جمهوری پیشین ایران منحل شده بود، تصویب کرد.

به گزارش وب سایت اطلاع‌رسانی دولت، شورای عالی اداری عصر روز چهارشنبه ۱۲ آذر به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در نشست خود تصویب کرد که این سازمان با ادغام  دو معاونت «برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور» و «توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور» تشکیل شود.

این طرح در شش بند مورد تأیید اعضای شورا قرار گرفت و به تصویب رسید. «وظایف و اختیارات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در سطح ملی و استانی، تعیین تکلیف مؤسسات تابعه و وابسته، مسئولیت اداره سازمان و چگونگی واگذاری برخی وظایف اجرایی آن»، از جمله موضوعاتی است که در طرح تشکیل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به آن پرداخته شده است.

حسن روحانی، در زمان رقابت‌های انتخاباتی، احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را یکی از اقدامات آینده خود در مقام ریاست‌ جمهوری عنوان کرده بود.

این سازمان در تیرماه ۱۳۸۶ به دستور احمدی‌نژاد منحل و وظایف آن به دو معاونت ریاست جمهوری تحت عنوان‌ «معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی» و «معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی» منتقل شد.

اسحاق جهانگیری پیشتر از احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به‌عنوان یکی از مطالبات کارشناسان و صاحب‌نظران از دولت و رئیس‌جمهوری ایران یاد کرده و گفته بود: «این موضوع از یک سو در دوره انتخابات توسط رئیس جمهوری وعده داده شده بود و از سوی دیگر این سازمان برای کشورهای در حال توسعه که دارای برنامه‌های میان‌مدت و کوتاه‌مدت توسعه‌ای هستند یک امر ضروری محسوب می‌شود.»

وی احیای سازمان مدیریت و اصلاح نقاط ضعف گذشته آن را برای «مدیریت صحیح بر امور کشور» و «توسعه متوازن و با برنامه کشور» ضروری خوانده و گفته بود: «متأسفانه پس از انحلال، بخش زیادی از نیروی انسانی و توان کارشناسی این مجموعه تضعیف شد.»

مجلس ایران نیز خرداد سال گذشته با ۱۲۷ رأی موافق، ۴۷ رأی مخالف و هشت رأی ممتنع از مجموع ۲۰۹ نماینده حاضر در جلسه، یک فوریتی طرح تشکیل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و بهره‌وری را به تصویب رساند.

Share