Share

روزنامه اعتماد گزارش داده که تلاش‌هایی برای لغو اعتبارنامه علی مطهری، نماینده مجلس ایران و اخراج او از مجلس آغاز شده است؛ تلاش‌هایی که البته به گفته این روزنامه، «نافرجام» خواهد بود.

علی مطهری، فرزند آیت‌الله مرتضی مطهری یکی از ایدئولوگ‌های جمهوری اسلامی است.

علی مطهری، فرزند آیت‌الله مرتضی مطهری یکی از ایدئولوگ‌های جمهوری اسلامی است.

این روزنامه در شماره پنج‌شنبه ۱۳ آذر نوشت: «دعوا بر سر اعتبارها بالا گرفته؛ علی مطهری اعتبار تصمیمات مخالفان دولت را به چالش کشید و‌ آن‌ها اعتبار نمایندگی او را. جواد کریمی ‌قدوسی (نماینده مشهد) می‌خواهد مطهری را در میانه راه مجلس نهم “بی‌اعتبار” کند.»

دلیل کریمی قدوسی برای به چالش کشیدن اعتبارنامه علی مطهری، نطق او در جلسه بررسی صلاحیت محمد فرهادی برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری است، همان‌جایی که مطهری گفته بود: «تصمیمات مجلس تناقض دارد.»

کریمی قدوسی نماینده مجلس و عضو جبهه پایداری از مجلس خواسته تا «اعتبارنامه علی مطهری» را به چالش بکشد. او خطاب به مطهری افزوده: «مشکل شما این است که از خانه به مدرسه رفته‌‌ای و از مدرسه به دانشگاه و از دانشگاه به مجلس آمدی و از فراز و نشیب انقلاب چیزی را ندیدی و با این‌که از خانواده شهید هستی، بصیرت و تحلیل نداری.»

علی مطهری که فرزند آیت‌الله مرتضی مطهری یکی از ایدئولوگ‌های جمهوری اسلامی است، دیدگاه‌ها و باورهایش در مسائل فرهنگی، نزدیک به حکومت جمهوری اسلامی، اما در مسائل سیاسی، منتقد حکومت است. آیت‌الله مطهری در اردیبهشت ۱۳۵۸ ترور و کشته شد.

کریمی قدوسی گفته است که «مجلس نسبت به آقای مطهری موضع شفافی دارد و با توجه به اظهارات ایشان چه در مشهد و چه در جلسه رأی اعتماد به وزیر علوم، مجلس می‌تواند اعتبارنامه ایشان را به چالش بکشاند و چنین اختیاراتی به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان داده شده است».

لغو اعتبارنامه ممکن یا غیرممکن؟

روزنامه اعتماد این اظهارات کریمی قدوسی را «یک مانور سیاسی» نامیده و افزوده است: «هر چند بر اساس قانونی که در سال ٩١ در مجلس تصویب شد در صورت تخلف شدید یک عضو مجلس در هنگام نمایندگی، “لغو اعتبارنامه” وی با تصویب شورای نگهبان ممکن خواهد بود، اما به نظر نمی‌رسد چنین کاری در مرحله عمل امکان‌پذیر باشد. چرا که اگر قصد جدی برای حمله مخالفان دولت به اعتبارنامه علی مطهری وجود داشت، باید موضعی هماهنگ در این طیف دیده می‌شد، حال آن‌که هر کسی از میان مخالفان دولت و نزدیکان جبهه پایداری حرف خودش را می‌زند.»

شکایت‌ها از مطهری، «سیاسی است»

در همین حال غلامرضا اسداللهی، نماینده تایباد و عضو هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان نیز به روزنامه اعتماد گفت که این هیأت دیگر به بررسی شکایت نزدیکان جبهه پایداری از علی مطهری عادت کرده است، شکایت‌هایی که به‌گفته وی «سیاسی» هستند.

وی افزود: «اگر برای هیأت محرز شود نماینده‌‌ای مواردی را که در قانون به‌عنوان تخلف آمده مرتکب شده، مجازات‌های آن هم مشخص است و در این قانون موردی به‌عنوان لغو اعتبارنامه و سلب صلاحیت از نماینده و این جور چیزها را نداریم.»

بر پایه قوانین ایران، نامزدهایی که پس از تأیید صلاحیت توسط شورای نگهبان، فرصت حضور در رقابت‌های انتخاباتی را پیدا کرده‌اند و در انتخابات مجلس اکثریت آرا را کسب و به پارلمان این کشور راه پیدا می‌کنند، دوباره باید روند صلاحیت‌شان مورد بررسی نمایندگان راه‌یافته به مجلس قرار گیرد و «اعتبارنامه» آن‌ها تأیید شود تا به‌طور رسمی نماینده مجلس تلقی شوند. نمایندگان راه‌یافته به مجلس اگر به اعتبارنامه نماینده‌ای رأی ندهند، آن نماینده از راه یافتن به مجلس باز می‌ماند.

اسداللهی می‌گوید: «بررسی‌های قبلی ما درباره آقای مطهری هیأت را به این نتیجه رساند که ایشان بیرون از حوزه‌شان و اختیارات نمایندگی عملی را انجام نداده‌اند که بتوان از آن تلقی تخلف داشت. ضمن این‌که تعدد شکایت از ایشان به نظر مقداری سیاسی است، یعنی خیلی از موارد و مشخصا مواردی که در خصوص آقای مطهری بود بیشتر اختلاف دیدگاه سیاسی بودند تا تخلف از وظایف و اختیارات نمایندگی.»

به‌گفته این عضو هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، «اصول ٨۶ یا ٨۴ قانون اساسی تأکید دارند بر این‌که نماینده مجلس حق دارد درباره تمام امور کشور اعلام نظر کند و نمی‌توان نماینده را به دلیل نطق و موضع‌گیری‌اش تحت تعقیب قرار داد.»

هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، منتخبی از نمایندگان مجلس هستند که بر عملکرد نمایندگان مجلس در طول دوره چهار ساله نمایندگی نظارت می‌کنند و اجازه دارند در برابر تخلف‌هایی که در این طرح به آن اشاره شده است، مجازاتی را اعمال کنند.

Share