Share

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و عضو مجلس خبرگان در نماز جمعه این شهر نسبت به حضور نیروهای لائیک در روز دانشجو به مدیران دانشگاه‌ها هشدار داد.

علم‌الهدی: قرار باشد مدیریت‌های دانشگاهی برای ضدانقلاب‌ها تریبون فراهم کنند مردم می‌ریزند و دانشگاه‌ها را تعطیل می‌کنند.

علم‌الهدی: قرار باشد مدیریت‌های دانشگاهی برای ضدانقلاب‌ها تریبون فراهم کنند مردم می‌ریزند و دانشگاه‌ها را تعطیل می‌کنند

به‌گزارش نسیم‌آنلاین، علم‌الهدی گفت: «هر سال ۱۶ آذر که می‌رسد، یک عده جریانات لائیک و جریان‌های سیاسی فرصت‌طلب و قدرت‌طلب به اسم حمایت از جنبش دانشجو در دانشگاه‌ها ورود می‌کنند و می‌خواهند با استفاده از این جنبش‌ها خود را به قدرت برسانند.»

وی افزود: «مدیریت‌های دانشگاهی توجه داشته باشند؛ نباید زمینه را به اسم حمایت از دانشجو برای عناصر قدرت‌طلب آماده کنند. نباید به اسم جنبش دانشجویی زمینه را فراهم کرد تا یک عده بیایند و مزدوری خود برای غرب را ثابت کنند و چهره اپوزیسیونی و ضدرهبری را در دانشگاه‌ها ایجاد کنند.»

در روز ۱۶ آذر ۱۳۳۲ سه دانشجو به نام‌های مصطفی بزرگ‌نیا، عضو کمیته مرکزی سازمان جوانان حزب توده ایران، مهدی شریعت رضوی، عضو سازمان جوانان حزب توده ایران و احمد قندچی، عضو جبهه ملی ایران هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون، معاون رئیس جمهور وقت آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در دانشگاه تهران کشته شدند.

این روز توسط کنفدراسیون دانشجویان ایرانی خارج از کشور متشکل از مخالفان حکومت پهلوی روز دانشجو نام گرفت و دانشجویان پس از آن، هر سال در این روز مراسم ویژه برگزار می‌کردند و اعتصاب‌های دانشجویی به‌راه می‌انداختند.

گرامیداشت ۱۶ آذر در سال ۱۳۵۱

گرامی‌داشت ۱۶ آذر در سال ۱۳۵۱

این روز پس از انقلاب ایران نیز بیشتر توسط نیروهایی دانشجویی غیرحکومتی، چپ و ملی برگزار می‌شد اما پس از مدتی نیروهای جمهوری اسلامی تلاش کردند که این روز را به نام خود ثبت کنند و بدون اشاره به گرایش‌های سیاسی دانشجویان کشته‌شده، مراسم حکومتی برای این روز برگزار کردند.

احمد علم‌الهدی در نماز جمعه مشهد گفت: «دانشگاه جای تبادل افکار و تضارب آراست اما جای تریبون‌سازی برای ضدیت با ولایت فقیه و ضدنظام‌ها نیست، دانشگاه جای کسانی که می‌خواهند جنبش دانشجویی را به نفع آمریکا مصادره کنند نیست.»

وی با اشاره به سال‌های نخست انقلاب، بستن شدن دانشگاه‌ها به نام «انقلاب فرهنگی» و اخراج و برکناری نیروهای مخالف در دانشگاه‌ها، تهدید کرد که «اگر قرار باشد مدیریت‌های دانشگاهی با ژستی خاص برای ضدانقلاب‌ها تریبون فراهم کنند همین مردم می‌ریزند و دانشگاه‌ها را تعطیل می‌کنند.»

این عضو مجلس خبرگان به ۱۶ آذر سال ۸۸ نیز اشاره کرد و گفت: «مزدوران آمریکا در دانشگاه، عکس امام را پاره کردند، آن‌ها جنبش ضد آمریکایی را به نفع خود مصادره کردند و عکس امام که آغازگر جنبش ضد آمریکایی بود را پاره کردند.»

روز ۱۶ آذر ۱۳۸۸ با حضور ده‌ها هزار نفر از مردم و دانشجویان در چندین دانشگاه برگزار شد.

نیروهای امنیتی و نظامی با هزاران معترضی که در بیرون از دانشگاه تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دادند درگیر شدند، آن‌ها با باتوم مردم را زدند و گاز اشک‌آور شلیک ‌کردند.

تجمع دانشجویان دانشگاه قزوین در ۱۶ آذر سال ۱۳۸۸

تجمع دانشجویان دانشگاه قزوین در ۱۶ آذر سال ۱۳۸۸

عزیزالله رجب‌زاده، فرمانده انتظامی تهران بزرگ در آن زمان به خبرگزاری فارس گفته بود ۲۰۴ نفر، از جمله ۱۶۵ مرد و ۳۹ زن در این روز دستگیر شدند.

این اعتراضات در رسانه‌های جهان بازتاب گسترده‌ای یافت و سازمان عفو بین‌الملل نیز با انتشار اطلاعیه‌ای نسبت به «توسل گسترده به زور»، توسط نیروهای انتظامی، علیه دانشجویان در ایران هشدار داد و خواستار آزادی افرادی شد که تنها به‌دلیل شرکت در تظاهرات دستگیر شدند.

شامگاه روز ۱۶ آذر ۱۳۸۸ تصویر عکس پاره شده‌ آیت‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران در بخش خبری ۲۰:۳۰ شبکه دوم تلویزیون دولتی ایران پخش شد. طرفداران حکومت معتقد بودند حامیان جنبش موسوم به سبز به خمینی اهانت کرده‌اند، در حالی که برخی از طرفداران جنبش سبز از احتمال ساختگی‌بودن این فیلم سخن می‌گفتند.

Share