Share

فضاپیمای اوریون که صبح روز جمعه ۱۴ آذر ماه (۵ دسامبر) از کیپ کاناورال در ایالت فلوریدا به فضا فرستاده شد، پس از چهار ساعت و نیم پرواز آزمایشی در اقیانوس آرام فرود آمد.

orion-622x415

روز جمعه همراه با طلوع خورشید، مهمانان ناسا که در کیپ کاناورال جمع شده بودند در ساعت ۷ صبح به وقت محلی شاهد روشن شدن موتورهای موشک یونایتد دلتا IV بودند که حامل کپسول اوریون بود.

پرواز آزمایشی اوریون دستاورد چشمگیری است که می‌تواند زمینه‌ساز به فضا فرستادن انسان به فاصله‌های طولانی‌تری از زمین شود. اوریون در این پرواز آزمایشی دوبار دور زمین چرخید و از زمین ۳۶۰۰ مایل فاصله گرفت. این سفر آزمایشی آغازگر دوره جدیدی از اکتشافات بشر خواهد بود چرا که اوریون توانست دورتر و سریع‌تر از هر کپسول ساخته شده برای فرستادن انسان به فضا، حرکت کند.

آغاز پرواز اوریون:

اوریون به مانند کپسول‌های مورد استفاده در برنامه فضایی آپولو که پیش از این انسان را به ماه برده‌اند، با سه چتر نارنجی و سفید فرود آبی خود در اقیانوس آرام را با موفقیت به پایان رساند. مفسر تلویزیون ناسا، راب ناویاس که به صورت زنده چهار ساعت و نیم پرواز اوریون را مخابره می‌کرد گفت: «این پروژه از آغاز تا پایان بی‌نقص بود.»

ناسا امید دارد که در آینده نه چندان دور، از اوریون برای حمل فضانوردان فراتر از مدار زمین و به سیاره‌های دیگر استفاده کند. پرواز آزمایشی روز جمعه بدون سرنشین بود اما ناسا در نظر دارد که از اوریون به طور ویژه برای حمل انسان به مریخ استفاده کند.

فرود اوریون:

این فضاپیما در طول سفر آزمایشی خود، دور زمین را با سرعتی برابر با ۲۰ هزار مایل در ساعت طی کرد و در لحظه فرود و وارد شدن به جو زمین دمایی نزدیک به چهارهزار درجه فارنهایت را تجربه کرد.

اوریون قرار بود یک روز قبل به فضا فرستاده شود اما، تلاش‌های ناسا به دلیل مشکلات فنی، وزیدن بادهای بیش از حد پیش‌بینی‌شده و حضور یک قایق غیر مجاز در نزدیک به محدوده امن برای اوریون، پرواز آزمایشی را یک روز به عقب انداخت.

گزارش تصویری:

Previous Image
Next Image

info heading

info content

منبع تصاویر: ناسا
Share