Share

یک مقام ارشد ایرانی عملیات هوایی ایران علیه گروه «دولت اسلامی» در شرق عراق را تأیید کرد.

f4

تصویر منتشر شده از فانتوم-اف۴ ایران که در شرق عراق این عملیات را انجام داده است

به گزارش پایگاه خبری «تسنیم»، ابراهیم رحیم پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران روز جمعه ۵ دسامبر، در گفت‌و‌گویی با روزنامه «گاردین» در لندن ضمن تأیید عملیات هوایی ایران علیه داعش، تأکید کرد که این عملیات در عراق به درخواست دولت این کشور صورت گرفته‌ است.

گفته می‌شود این عملیات هوایی توسط جت جنگنده فانتوم-اف۴ صورت گرفته است.

حمله بدون هماهنگی با آمریکا

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران تأکید کرد که هیچگونه هماهنگی با آمریکا برای انجام این عملیات صورت نگرفته‌ است. او افزود: «ما در این موضوع هیچگونه هماهنگی با آمریکایی‌ها نداشتیم و تنها با دولت عراق هماهنگی انجام دادیم… در کل، هر عملیات نظامی برای کمک به دولت عراق به درخواست آنها انجام می گیرد.»

حمایت از «دوستان‌ ایران» در عراق

رحیم‌پور همچنین هدف از این حملات را «دفاع از منافع دوستان ایران در عراق» توصیف کرد. او این دوستان را «دولت بغداد» و «اقلیم خودمختار کردستان» در شمال این کشور دانست که در حال نبرد با گروه دولت اسلامی هستند.

این مقام دولتی افزود:«ما اقدامات امنیتی‌مان را به درخواست دولت عراق اتخاذ می‌کنیم. از طرف دیگر، به کردها در شمال کمک می کنیم، و اگر چه تفاوت هایی بین دیدگاه‌های کردها و دولت عراق وجود دارد اما می‌توانیم اقداماتی متناسب با منافع هر دو طرف انجام دهیم».

این معاون وزارت خارجه ایران با تاکید بر حمایت کشورش از دولت مرکزی عراق گفت: «ما اجازه نخواهیم داد وضعیت عراق به سطح وضعیت سوریه تقلیل یابد، وضعیتی که توسط بازیگران خارجی پدید آمده است. و یقیناً کمک ما [به عراق] قوی تر از کمک ما به سوریه است زیرا آنها به ما نزدیک تر هستند.»

22june,isis.7

مشاور وزیر خارجه در حالی خبر حمله هوایی به داعش را تأیید کرده که دیروز علی لاریجانی آن را تکذیب کرده بود

با این حال، رحیم‌پور بار دیگر بر این موضوع پای فشرد که ایران نیروی رزمی زمینی در عراق پیاده نکرده و تنها مشاوران نظامی خود را به این کشور فرستاده‌ است. او اشاره‌ای به جزئیات مربوط به مشاوران ایرانی در عراق نکرد.

این مقام دولتی همچنین در پیوند با تهدید داعش علیه ایران افزود که ایران با قاطعیت از مرزهایش دفاع خواهد کرد تا از سرایت نبرد عراق جلوگیری کند، اما هیچ نشانه ای از اینکه داعش قصد دارد وارد ایران شود وجود ندارد.

واکنش‌های ضد و نقیض مسئولان جمهوری اسلامی

در همین روز علی لاریجانی در کنفرانسی مطبوعاتی در اسلام‌آباد پاکستان عملیات هوایی ایران علیه داعش را تکذیب کرده بود.

به گزارش خبرگزاری‌های رسمی ایران، رئیس مجلس این کشور در بخشی از این کنفرانس خبری در پاسخ به سوال شبکه خبری «حیو نیوز» درباره حملات هوایی ایران علیه داعش، این موضوع را تکذیب کرد و گفت: «ایران هیچ گونه بمبارانی چه مستقیم و چه با مشارکت دیگران انجام نداده است، چون این راه را غلط می داند. مبارزه با تروریسم با بمباران هوایی امکان پذیر نیست.»

روز سه‌شنبه دوم سپتامبر پنتاگون اعلام کرد که ایران حملاتی هوایی علیه داعش در عراق انجام داده‌ است. سپس جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، ضمن رد همکاری ایران با این کشور در جنگ علیه داعش به طور تلویحی از حمله‌های هوایی دولت تهران استقبال کرد.

در همان روز، سردار جزایری معاون ستاد کل نیروهای مسلح هرگونه همکاری ایران با ائتلاف آمریکایی در بمباران مواضع داعش را تکذیب کرده بود، اما درباره حمله هوایی یک جانبه ایران سخنی نگفت.

روز چهارشنبه سوم دسامبر، مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری درباره حمله هوایی ایران به مواضع داعش گفته بود: «هیچگونه تغییری در سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در خصوص مبارزه با گروه‌های تکفیری و کمک به دولت عراق و ارائه مشورت در مقابله با گروه های تکفیری وجود ندارد.»

Share