Share

روز دانشجو با برگزاری چند مراسم موازی در دانشگاه‌های مختلف، روزی برای طرح شعارهای جناح‌های سیاسی بود. روحانی در مراسم اصلی با شعار رفع حصر رهبران جنبش سبز روبرو شد.

16 Azar

محمدرضا عارف در دانشگاه بهشتی تهران سخنرانی کرد. علی مطهری و مصطفی معین به مراسم دانشگاه فنی رفتند. در دانشگاه علم و صنعت مناظره در جریان بود، اصولگرایان نیز در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران جمع شدند. دانشگاه صنعتی قم قرار بود محل سخنرانی حمید رسایی، نماینده اصولگرای مجلس باشد اما برنامه برگزار نشد.

مراسم اصلی در دانشگاه علوم پزشکی و با شرکت حسن روحانی پیش رفت. روحانی از دانشجویان خواست نسبت به مسائل جامعه حساس باشند و نقد کنند. او گفت: «مگر می‌شود دانشجو نسبت به مسائل مهم جامعه‌اش بی‌تفاوت باشد… نسبت به وضعیت آب و هوا، محیط زیست، فرهنگ و آسیب‌های اجتماعی در کشور بی‌تفاوت باشد؟»

برخی دانشجویان در واکنش به این سخنان‌ و با اشاره به وعده‌های پیشین روحانی شعار دادند: «پیام ما روشنه، حصر باید بشکنه» روحانی هم پاسخ داد که عهدش را نخواهد شکست. صدا و سیمای جمهوری اسلامی که سخنرانی روحانی را به طور مستقیم پخش می‌کرد،هنگام شعارهای دانشجویان برای شکسته شدن حصر موسوی و رهنورد و کروبی برنامه را قطع کرد.

نمایندگان تشکل‌‌های دانشجویی اصولگرا در اعتراض به وقتی که برای سخنرانی‌هایشان در نظر گرفته شده بود، از شرکت در مراسم انصراف داده بودند.

روحانی در فراخوان به دانشجویان برای پیشتازی در نظاره‌گری و نقد مسائل، کنایه‌ای به جناح‌های مخالف زد و گفت: «فعلا دیوار دولت از همه دیوارها کوتاه‌تر است و هر کسی به مناسبتی از گوجه فرنگی تا انرژی هسته‌ای نقدش را نسبت به دولت روا می‌دارد.»

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به ویژگی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و سوابق آنها پرداخت و گفت لازم نیست عده‌ای “تازه به دوران رسیده” نسبت به آینده و ارزش‌های اسلام و انقلاب دل نگران باشند. او گفت: «اقلیتی داریم که از این وضع خوشحال نیستند. آنها هم انشاءالله از منافع زودگذر خود بگذرند و سیاست خارجی ما هرچه موفق‌تر باشد به نفع مردم و کشور است.‌»

حمید رسایی، کمی بعد در واکنش به روحانی گفت‌‌‌‌: «ای روحانی! برو داخل صف نانوایی تا ببینی آن اقلیتی که خوشحال نیستند چه کسانی هستند و چرا خوشحال نیستند.»

Jalili Hadad

سعید جلیلی – حداد عادل – سالن فردوسی دانشکده ادبیات

به موازات مراسم اصلی، بسیج دانشگاه تهران در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برنامه مستقلی با حضور سعید جلیلی‌‌ و غلامعلی حداد عادل برگزار کرد. قرار بود محمدباقر قالیباف، شهردار تهران نیز در این مراسم حضور داشته باشد اما گفته شد که وی به دلیل سفر در مراسم نخواهد بود. قالیباف قرار است به زودی به عراق برود و “شهردار کربلا” شود.

حاضران در این مراسم شعارهایی در نفی استکبار و امپریالیسم به دست داشتند. «ما عاشق مبارزه با صهیونیست‌ها هستیم‌» مضمون یکی از این شعارها بود. نماینده یکی از تشکل‌های اصولگرا گفت مراسم دانشگاه علوم پزشکی و سخنان روحانی «منبر یکطرفه» بود.

حداد عادل‌، سخنران مراسم دانشکده ادبیات از جمله گفت: «محال است برای آمریکا فرش قرمز پهن کنیم.» او افزود گروه‌هایی که امروز در مراسم۱۶  آذر سخنرانی می‌کنند، محک‌شان این باشد که امشب رسانه‌های انگلیسی و آمریکایی کدام تشکل و مراسم را تبلیغ می‌کنند.

رضا صفار هرندی، وزیر سابق ارشاد و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در دانشگاه گیلان سخنرانی کرد. او در رشت به روحانی کنایه زد و با اشاره به “سوابق امنیتی درخشان” رئیس جمهور و اطرافیانش گفت‌ نباید با اعلام این که “من از همه امنیتی‌تر هستم”، شرایطی ایجاد شود که عرصه بر فعالان اجتماعی در دانشگاه ها محدود و تنگ‌تر شود.

قرار بود فائزه هاشمی نیز در دانشگاه آزاد ورامین سخنرانی کند اما این مراسم به دلیل “اعتراض مکرر مردم” منتفی شد. خبرگزاری مهر نوشت صبح روز ۱۶ آذر جمعی از بسیجیان، روحانیون و طلاب و مردم پیشوا و ورامین نسبت به حضور فائزه و عواقب سخنرانی او در دانشگاه ‌آزاد هشدار داده بودند.

حسین شریعتمداری‌، مدیر مسئول روزنامه کیهان نیز قرار بود در دانشگاه امیرکبیر به مناسبت روز دانشجو سخنرانی کند. این سخنرانی که توسط بسیج دانشجویی اعلام شده بود به تاکید رئیس دانشگاه امیرکبیر‌، به دلیل عدم هماهنگی قبلی انجام نگرفت.

در همین زمینه

درباره افول جنبش دانشجویی

Share