Share

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) متهم شده که پس از تغییرات مدیریتی در آن، خبرهای مراسم روز دانشجوی امسال را «به‌شدت سانسور کرده است.»

مراسم روز دانشجو انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران ـ عکس از خبرگزاری کار ایران (ایلنا)

مراسم روز دانشجو در انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران ـ عکس از خبرگزاری کار ایران (ایلنا)

سایت خبری انصاف‌نیوز امروز دوشنبه ۱۷ آذرماه در این‌باره نوشت: «این خبرگزاری حتی خبر و عکس‌های مراسم روز دانشجو را که دکتر روحانی، رئیس‌جمهور در آن حضور پیدا کرد، نیز سانسور کرد؛ همچنین دیگر گزارش‌هایی که خبرنگارانش از مراسم‌ دانشگاه‌های سراسر کشور تهیه کرده بودند، به‌صورت عجیبی سانسور شدند.»

دو هفته پیش، سعید پورعلی، سرپرست خبرگزاری ایسنا از کار برکنار و علی متقیان به جای او منصوب شد. متقیان از جمله چهره‌های نزدیک به دولت پیشین ایران به‌شمار می‌آید.

بر پایه این گزارش، ایسنا گزارش سخنرانی‌های علی مطهری، نماینده مجلس و مصطفی معین، وزیر پیشین علوم در روز دانشجو را «به شدت سانسور» کرده و پیام محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین را که در این مراسم خوانده شد «به‌کل سانسور کرده است.»

حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی که او هم از چهره‌های نزدیک به احمدی‌نژاد به‌شمار می‌آید، یک بار دیگر نیز سعید پورعلی را از سرپرستی خبرگزاری ایسنا برکنار کرده بود.

طیبی در سال ۱۳۸۹ پورعلی را از سرپرستی خبرگزاری ایسنا برکنار و متقیان را به جای او منصوب کرده بود، اتفاقی که آذر امسال نیز تکرار شد.

خبرگزاری ایسنا وابسته به جهاد دانشگاهی ایران است. جهاد دانشگاهی یک سازمان فرهنگی پژوهشی در ایران است که مؤسسه‌ای آموزشی به همین نام را اداره می‌کند.

در اساسنامه جهاد دانشگاهی، این نهاد این‌گونه تعریف شده است: «جهاد دانشگاهی نهادی عمومی و غیردولتی زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی، از لحاظ اداری، استخدامی و مالی تابع مقرراتی است که به تصویب هیأت امنای جهاد دانشگاهی برسد.»

جهاد دانشگاهی از معدود نهادهای جمهوری اسلامی است که دو خبرگزاری در عرصه خبررسانی در اختیار دارد که عبارتند از خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) و خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا).

خبرگزاری دانشجویان ایران در ۱۳ آبان ۱۳۷۸ خورشیدی آغاز به کار کرد. این خبرگزاری توسط ابوالفضل فاتح، پایه‌گذاری شده‌ است. او از ابتدا تا مهرماه ۱۳۸۴ مدیرعامل این خبرگزاری بود.

Share