Share

با وجود گذشت دو هفته از زمان  تمدید هفت ماهه مذاکرات اتمی ایران و شش قدرت بزرگ جهانی، هنوز طرفین از نبود اعتماد به یکدیگرسخن می‌گویند. نه گامی به جلو نه گامی به عقب؛ پرونده هسته‌ای در برزخ به سر می‌برد.

Zarif

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در دیدارش با ملک عبداله پادشاه اردن در واشنگتن  باردیگر توپ را به زمین ایران انداخت و گفت: «هنوز نمی‌داند آیا ایران از این فرصت هفت ماهه استفاده می‌کند یا نه؟» اوباما باز تکرار کرد: «من نرسیدن به توافق را به یک توافق بد ترجیح می‌دهم.»

در همین زمان جو بایدن معاون اوباما در واشنگتن و وزیر خارجه بریتانیا در بحرین، دوباره تاکید کردند که «اجازه نخواهند داد حکومت تهران به بمب اتمی دست یابد.» جو بایدن که درگردهمایی امسال «سابان» در انستیتو بروکینگز آمریکا در واشنگتن سخن می‌گفت؛ شانس رسیدن به توافق با ایران را بسیار ضعیف توصیف کرد و گفت: «پیشنهاد تحریم‌های تازه علیه تهران رسیده اما زمان مناسبی برای این کار نیست ما همچنان شانس رسیدن به توافق را حفظ می کنیم.»

معاون رییس جمهور ایالات متحده گفت: «همین تحریم‌ها بودند که ایران رابه پای میز مذاکره کشاند. بیشتر تحریم‌ها همچنان پا بر جا خواهند بود.»

از سوی دیگر جان کری وزیر خارجه آمریکا در همین گردهمایی واشنگتن، مذاکرات با ایران را رو به جلو دانست و گفت: «امیدواراست تا پایان ماه مارس ۲۰۱۵ توافق جامع صورت گیرد.»

در این میان، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در « همایش دیپلماسی هسته‌ای » در روز یازدهم آذر در تهران گفت: «مذاکرات اتمی ایران با گروه ۱+۵ به پایان موفقیت‌آمیز خود نزدیک شده.» ظریف در گفت‌وگوی دیگری با دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی در باره نتایج پانزده ماه مذاکره‌اش با مقام‌های غربی گفته بود این مذاکرات باعث ایجاد امنیت برای ایران شده و دیگرهیچکس نمی‌تواند علیه مردم ما به طبل جنگ بکوبد.»

این سخنان با واکنش تند محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران روبرو شد که گفت: «امنیت کنونی مدیون اقتدار نظامی و امنیتی ما ست.»

در همین حال حسن روحانی در زمان ارائه لایحه بودجه ۹۴، به کاهش قیمت نفت از ۱۱۰ دلار به کمتر  از ۷۰ دلار اشاره کرد و خواستار رفتن بیشتر به سوی «اقتصاد مقاومتی » شده است.

رادیو زمانه در گفت‌وگو با رضا تقی‌زاده کارشناس پرونده هسته‌ای و جمشید اسدی استاد اقتصاد، این پرسش‌ها را مطرح می‌کند:

* دستاورد پانزده ماه گفت‌وگوهای آشکار و پنهان جمهوری اسلامی با شش قدرت بزرگ جهانی چه بوده است؟

* گفته‌های محمد جواد ظریف در مورد دستاورد مهم مذاکرات که امنیت ایران را تضمین کرده و با واکنش فرمانده سپاه روبرو شده، چقدر واقعیت دارند؟

* پرونده هسته‌ای در حال حاضر در کجا قرار دارد؟

* وضعیت اقتصادی ایران چگونه است؟

* برخی تحلیلگران در ایران گفته‌اند نفت ارزان هدیه عربستان به آمریکا بوده؛ این تحلیل چه پایه‌ای دارد؟

* حسن روحانی در مجلس با توجه به سقوط قیمت نفت «اقتصاد مقاومتی» را توصیه کرده. این چه تاثیری بر زندگی مردم ایران خواهد گذاشت؟

 

Share