Share

روز یکشنبه ۳۵ زندانی محکوم به اعدام زندان قزلحصار به سلول‌های انفرادی زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شدند.

zendan-ghezelhesar

زندان قزلحصار کرج

وب‌سایت مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا)، گزارش داده است که از روز یکشنبه ۱۶ آذرماه سال جاری، ۳۵ زندانی محکوم به اعدام زندان قزلحصار به سلول‌های انفرادی زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شده‌اند.

برخی زندانیان زندان قزلحصار معتقد هستند که خطر اجرای حکم اعدام، ۳۵ زندانی یادشده را تهدید می‌کند.

یکی از زندانیان به «هرانا» گفته که یک نفر از این زندانیان پیش از انتقال به زندان رجایی‌شهر به شدت خود را با چاقو زخمی کرده است.

زندانیان واحد ۲ زندان قزلحصار از روز دوشنبه دهم آذرماه در اعتراض به چند برابر شدن شمار اعدام‌ها طی هفته‌های اخیر دست به اعتصاب غذا زده بودند.

این زندانیان همزمان با انتقال ۳۵ زندانی محکوم به اعدام به زندان رجایی شهر، پس از شش روز به اعتصاب غذای خود پایان دادند. اعتصاب آنان با واکنش‌های مختلف مسئولان زندان ازجمله تهدید به اجرای حکم اعدام جمعی زندانیان همراه شده بود.

واحد ۲ زندان قزلحصار کرج که از ۹ سالن تشکیل شده، حدود سه‌هزار نفر از متهمان جرایم مربوط به مواد مخدر محبوس هستند و دست‌کم حکم اعدام ۱۰۰۰ تن از آنان قطعی شده است.

اعدام خرده‌فروشان مواد مخدر

در روزهای اخیر، حدود ۴۴ تن از زندانیان محکوم به اعدام محبوس در واحد ۲ زندان قزلحصار کرج، در گروه‌های ۱۱ نفره برای اجرای حکم به سلول‌های انفرادی منتقل شده‌اند.

Rajaee Shahr

زندان رجایی شهر کرج

در پاییز سال گذشته، اعتصاب هزاران زندانی اعدامی قزلحصار موجب شد تا حدود شش ماه، مسئولان اجرای حکم اعدام در این زندان را متوقف کنند.

زندان قزلحصار کرج بیشتر محل حبس متهمان جرایم مربوط به مواد مخدر است. این زندان یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های خاورمیانه محسوب می‌شود و تاکنون گزارش‌های متعددی در مورد وضعیت بد بهداشتی و برخوردهای نامناسب مسئولان با زندانیان منتشر شده است.

برابر قوانین جزایی ایران، حمل و نگهداری مقدار مشخصی از مواد مخدر، مجازات اعدام دارد.

از سال‌های ابتدایی دهه ۱۳۶۰ تاکنون، هزاران نفر در ایران به اتهام حمل و نگهداری موارد مخدر اعدام شده‌اند. سازمان‌های حقوق بشر، همواره دولت ایران را به واسطه‌ شمار اعدام‌ها در ایران محکوم کرده‌اند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، چندی پیش در ششمین گزارش‌ خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل، وضعیت حقوق بشر در ایران کماکان باعت نگرانی دانست.

Share