Share

پس از انتشار گزارش سنای امریکا از شیوه‌های بازجویی و اعتراف‌گیری «سیا»، سازمان ملل، عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق بشر و گروه‌های مدنی دیگر خواستار مجازات عاملان شکنجه شده‌اند.

image-786829-galleryV9-jsjw

بن امرسون، نماینده ویژه سازمان ملل در حوزه «مبارزه با تروریسم و حقوق بشر» می‌گوید عاملان جنایات انجام شده باید به دادگاه کشیده شوند. امرسون این سند را تاییدی بر برداشت‌های جامعه جهانی در نقض سیستماتیک موازین حقوق بشر در دولت جرج بوش دانسته است.

امرسون می‌گوید‌، بر پایه حقوق بین‌الملل می‌توان مسئولان هر کشور را به این خاطر به پای دادگاه کشید؛ عاملان به کارگیری این شیوه‌ها باید در آمریکا محاکمه و مجازات شوند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز خواستار پیگیری حقوقی موضوع شده است. استیون هاوکینز، مدیر شاخه آمریکایی «امنستی اینترنشنال» گفت: «سازمان سیا از همان روز پس از حملات ۱۱ سپتامبر به شکل غیرقانونی به ربایش و بازجویی خشونت‌آمیز از مظنونان پرداخت.»

سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز هشدار داده که بدون بررسی قضایی این رفتارها‌، همواره امکان تکرار آنها هست: «اگر مسئولان چنین اقداماتی از پیگیری قضایی مصون بمانند، شکنجه باز هم گزینه‌ای برای رئیس جمهور بعدی خواهد ماند.‌»

اتحادیه آمریکایی آزادی‌های مدنی “ACLU” نیز از باراک اوباما خواسته که کمیته‌ای ویژه برای پیگیری امر تشکیل دهد: «وقتی شواهد کافی برای وقوع جرم وجود دارند باید عاملان را مجازات کرد.»

آنتونی رومرو ، رئیس این اتحادیه می‌گوید غیر ممکن است که کسی این گزارش را بدون احساس انزجار از جنایات انجام گرفته در زمان جرج بوش بخواند.

بیشتر بخوانید: سند روش‌های شکنجه «سیا» منتشر می‌شود

باراک اوباما گفته که رفتارهای سیا چهره آمریکا در جهان را مخدوش کرده و خدمتی هم به امنیت ملی نکرده. او افزوده که به عنوان رئیس‌جمهور هرکاری بتواند انجام خواهد داد تا چنین شیوه‌هایی پس از این به کار گرفته نشوند. اوباما این شیوه‌ها را وحشیانه، اشتباه و بی‌نتیجه خوانده است.

به تاکید اوباما، انتشار این سند نخستین گام برای عدم تکرار شکنجه در بازجویی است: «چیزی که ما را از سایر کشورها متمایز می‌کند، اعتراف به اشتباهات است.»

سازمان  CIA خود به کاستی در این زمینه اذعان کرده است. جان برنان، رئیس سیا البته می‌گوید اعمال شیوه‌های خشن برای اقرارگرفتن از مظنونان‌‌، به پیشگیری از حملات تروریستی و نجات جان دیگر کمک کرده اما «این هم درست است که ماموران سیا در بازجویی‌ها همواره مطابق استانداردها عمل نکرده‌اند.»

هنوز روشن نیست که سند منتشره موجب پیگیری‌های قضایی عاملان شکنجه در سیا شود.  وزارت دادگستری ‌امریکا پس از روی کار آمدن اوباما در سال ۲۰۰۹، همواره در حال تقحص پیرامون سیا و کارکنان آن بوده اما تاکنون کسی را به دادگاه نکشانده است.

وزارت دادگستری آمریکا پس از انتشار سند نیز عنوان کرد که  اطلاعات جدیدی برای فراخواندن کسی به محکمه موجود نیست.

سناتور مک‌کین از اندک جمهوریخواهان آمریکایی است که از سند منتشره دفاع کرده است. مک کین که پنج سال در جنگ ویتنام شرکت داشته و تجربه شکنجه شدن را دارد به رسانه‌های آمریکایی گفته است: «ضرر آزاررسانی به زندانیان به مراتب از نتیجه آن بیشتر است.»

سناتور دیان فاینستاین، مسئول تهیه این سند، سیا را متهم می‌کند که در زمان جرج بوش، کنگره و افکار عمومی را در مورد شیوه‌های بازجویی از متهمان اقدامات تروریستی گمراه کرده بود.

بخشی از بازجویی‌ها در بازداشتگاه‌های مخفی و با کمک دو شرکت خصوصی بیرون از سیا انجام می‌شدند که ۸۰ میلیون دلار نیز مخارج ‌آنها بوده است. یکی از بازداشتگاه‌های مخفی در تایلند قرار داشت.

جلوگیری از خواب زندانیان برای روزهای متمادی، کوبیدن سرشان به دیوار، نگهداری ‌آنها در سرمای زیر صفر، شکنجه به روش «واتر بوردینگ» یا سوءاستفاده‌های جنسی، از نمونه‌هایی هستند که در سند مربوطه آمده‌اند.

جرج بوش‌، رئیس جمهور وقت ‌آمریکا، از عملکرد سازمان سیا دفاع کرده و کارکنان آن را «وطن‌پرست» خوانده است. او پیش از انتشار سند به «سی‌ان‌ان» گفته بود که مردم با خواندن گزارش‌‌، به شایستگی‌های آنها پی خواهند برد.

Share