Share

روزنامه کیهان در یادداشتی از حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران انتقاد کرد که با سخنان دو روز پیش خود، سپاه پاسداران را در معرض حمله قرار داده است.

حسن روحانی روز ۱۷ آذر در «همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد» گفته بود: «اگر اطلاعات، تفنگ، پول، سرمایه، سایت، روزنامه و خبرگزاری را همه یک‌جا جمع کنیم، ابوذر و سلمان هم فاسد می‌شوند.»

ناظران بر این باورند که این سخنان حسن روحانی به سپاه پاسداران اشاره دارد که افزون بر فعالیت‌های نظامی، در حوزه‌های اطلاعاتی، امنیتی، اقتصادی و رسانه‌‌ای نیز فعال است. خبرگزاری‌های فارس و تسنیم و صدها سایت خبری سراسری و محلی از جمله رسانه‌هایی هستند که سپاه پاسداران آن‌ها را راه‌اندازی کرده است.

روزنامه کیهان امروز چهارشنبه ۱۹ آذر در این‌باره نوشت: «چرا آقای روحانی فرصت عقده‌گشایی ضربه‌خوردگان از سپاه را فراهم کرده و آیا مثلا تفنگ یا اطلاعات این نهاد ملی و انقلابی، جز در برابر جنگ‌افروزی‌های اشرار بین‌المللی و گروهک‌ها به کار گرفته شده است؟»

این روزنامه از سپاه پاسداران به‌عنوان یک «نهاد ملی و انقلابی» نام برده که آمریکا، بریتانیا، کشورهای غربی و «گروهک‌های ورشکسته ضدانقلاب» علیه آن «بدگویی، تهمت‌پراکنی و عقده‌گشایی» می‌کنند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سازمانی نظامی است که در نخستین روزهای پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ به فرمان روح‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران تشکیل شد.

روح‌الله خمینی، دوم اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۵۸ طی فرمانی به شورای انقلاب اسلامی رسما تأسیس این نهاد را اعلام کرد و شورای انقلاب با تأسیس شورای فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گامی جدی برای سازماندهی این نهاد برداشت. سپاه بازوی مسلح برای پاسداری از نظام جمهوری اسلامی ایران به‌شمار می‌آید.

قانون اساسی ایران در مورد سپاه می‌گوید: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در نخستین روزهای پیروزی این انقلاب تشکیل شد، برای ادامهٔ نقش خود در نگهبانی از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن پا برجا می‌ماند. حدود وظایف و قلمرو مسئولیت این سپاه در رابطه با وظایف و قلمرو مسئولیت نیروهای مسلح دیگر با تأکید بر همکاری و هماهنگی برادرانه میان آن‌ها به‌وسیله قانون تعیین می‌شود.»

پس از انتصاب محمدعلی جعفری به فرماندهی کل سپاه در سال ۱۳۸۶ تشکیلاتی تازه به سپاه اضافه شد، از جمله تشکیل سازمان بسیج مستضعفین و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تشکیل ۳۱ سپاه استانی.

با اینکه بر پایه دستور آیت‌الله خمینی، سپاه از دخالت در سیاست منع شده اما این نهاد نظامی پس از مرگ رهبر انقلاب ایران، بر دامنه فعالیت‌های سیاسی خود افزود.

همچنین از زمان پایان جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۷ خورشیدی سپاه پاسداران وارد فعالیت‌های اقتصادی شد. اگر چه بودجه سپاه محرمانه است و گزارش مالی‌ای از فعالیت‌های اقتصادی آن نیز منتشر نمی‌شود اما صاحب‌نظران اقتصادی این ارگان نظامی را یکی از قدرتمندترین سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی در ایران می‌دانند که هم‌اکنون فعالیت‌های اقتصادی آن به خارج از ایران نیز گسترش یافته است.

موقعیت ویژه سپاه، این نهاد را از شرکت در مزایده‌های اقتصادی برای خرید سهام شرکت‌ها بی‌نیاز کرده ‌است. همچنین شرکت‌های زیرمجموعه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا سپاه پروژه‌های نفتی را در انحصار خود قرار داده‌اند.

Share