Share

مشمولان خدمت سربازی که بیش از هشت سال از خدمت غایب بوده‌اند، می‌توانند با پرداخت جریمه خدمت سربازی خود در نیروهای مسلح را بخرند.

Sarbazi

مشمولانی که هشت سال غایب بوده‌اند با پرداخت جریمه می‌توانند خدمت سربازی خود را در سال ۹۴ بخرند

موسی کمالی، جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اعلام این خبر افزود بر اساس لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ این دسته از مشمولان که سن آنها حداقل ۲۷ سال و حداکثر ۵۰ سال است و همچنین کارایی لازم را برای نیروهای مسلح نداشته باشند یا خدمت آنها در کنار سایر سربازان روحیه آنها را خراب می‌کند با پرداخت جریمه می‌توانند تعیین تکلیف شوند.

او در یک نشست خبری در روز چهارشنبه ۱۹ آذر اعلام کرد بر اساس حضور در داخل یا خارج از کشور، مدرک تحصیلی و مدت غیبت میزان جریمه این افراد تعیین می‌شود.

همچنین مبلغ جریمه و نحوه اجرای این طرح بر اساس آیین‌نامه‌ای خواهد بود که از سوی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تهیه و پس از تایید ستاد کل به تصویب هیات وزیران می‌رسد، ولی در حال حاضر مبلغ ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان در این زمینه پیش‌بینی شده است.

او همچنین تاکید کرد کسانی که از این فرصت استفاده نکنند در سال ۹۴ قانون خدمت وظیفه عمومی، محرومیت‌های اجتماعی و دستگیری در مورد آنان را اعمال می‌کند و همچنین کسانی که آنها را به کارگیری کنند چه دستگاه‌های دولتی، خصوصی، خبرگزاری‌ها، رسانه‌ها و غیره باید برای بار اول هزینه یک سرباز در سال و بار دوم و بالاتر هزینه سه سرباز را پرداخت کنند.

به این ترتیب مشمولان غایب از سربازی، چاره‌ای جز پرداخت جریمه‌های سنگین بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان نخواهند داشت.

Musa Kamali

موسی کمالی

به گفته ستاد کل نیروهای مسلح، امکان خرید سربازی تنها برای سال ۱۳۹۴ در نظر گرفته شده است بنابراین مشمولان غایب باید در سال آینده تکلیف خود را مشخص کنند.

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اینکه در حال حاضر یک میلیون و ۵۰۰ مشمول غایب داریم گفت همه این مشمولان می‌توانند از جریمه مشمولین وظیفه غایب بهره‌مند شوند یا به سربازی روند.

پیش‌تر و برای مدت محدودی خرید خدمت سربازی در ایران آزاد بود. طی سال های ۷۸ تا ۷۹، ۳۶۰ هزار نفر از خرید سربازی بهره‌مند شدند.

Share