Share

از مجموع سه هزار و ۴۳۸ روستای استان یزد، دو هزار و ۲۹۵ روستای آن از سکنه خالی شده است.

روستاهای یزد 3

به بیش از پنج ‌هزار روستا در ایران با تانکر آب‌رسانی می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، مهاجرت از روستاها به شهرهای مختلف ایران طی دو دهه اخیر شتاب بیشتری گرفته است.

بر اساس اطلاعات و آمارهای موجود، از ۷۰ درصد جمعیت روستانشین سراسر کشور در سال ۱۳۳۵، اکنون تنها ۲۸ درصد در روستاها مانده‌اند و حتی بسیاری از روستاها در مناطق مختلف کشور به دلیل عوامل مختلف به طور کامل از سکنه خالی و متروکه شده‌اند.

به گفته عباس عسگری ندوشن، استاد جمعیت شناسی دانشگاه یزد، «در زمان‌های گذشته ۷۰ درصد جمعیت کشور روستایی بود، اما اکنون شاهد جابه‌جایی کامل جمعیت شهری و روستایی به لحاظ آماری هستیم».

وی به خبرگزاری مهر گفته است: «روند کاهش جمعیت روستایی همچنان ادامه دارد و پیش بینی می‌شود جمعیت روستاها تا سال ۱۴۱۰ از ۲۸.۵ درصد فعلی به ۲۲ درصد برسد.»

این استاد دانشگاه با اشاره به آخرین سرشماری انجام شده در سال ۹۰ گفته است  اکنون ۲۸.۵ درصد جمعیت کشور در روستاها ساکن هستند و این شرایط با چند درصد تفاوت، برای استان یزد نیز صدق می‌کند.

بحران آب 

استان یزد ازجمله استان‌هایی است که جمعیت روستایی آن به شدت رو کاهش است. در حال حاضر از جمعیت یک میلیون و ۷۴ هزارنفری این استان، حدود ۲۰۰ هزار نفر روستانشین هستند. از مجموع سه هزار و ۴۳۸ روستا و آبادی این منطقه نیز، دو هزار و ۲۹۵ آبادی از سکنه خالی شده است.

یزد در منطقه خشک، کم‌آب و کویری واقع شده و در طول ۲۰ سال اخیر، ۱۶ سال به طور پی‌درپی دچار خشکسالی بوده است. این شرایط در استان‌های همجوار یزد نیز وجود دارد. به این ترتیب، یکی از اصلی‌ترین دلایل تخلیه روستاها در مناطق مرکزی ایران، کمبود آب است.

روستاهای یزد

در کنار آثار تاریخی به جای مانده از ادوار مختلف تاریخی ازجمله در روستاهای یزد، حتی شغل‌های فصلی نیز طراحی نشده است

معمولا جوان‌ترها، مجردها، مردها و تحصیلکرده‌ها بیش از افراد میان‌سال و سالمند مهاجرت می‌کنند. عسگری ندوشن درباره تاثیر مهاجرت هر دسته از این افراد گفته است: «اگر جوان‌ترها بیشتر مهاجرت کنند، جمعیت روستاها سالمند می‌شود و جمعیت سالمند نیز معمولا مولد نیست. ضمن اینکه جمعیت سالخورده، نیازهای متفاوت‌تری دارد. اگر جوان‌های مجرد یک روستا بیشتر مهاجرت کنند، علاوه بر به هم خوردن ترکیب جنسیتی، سن ازدواج دخترها بالاتر می رود و در بسیاری از موارد شاهد تجرد قطعی دختران هستیم.»

موضوع مهاجرت از روستاها به شهرها حتی در روستاهای تاریخی و دارای اثر ثبت شده ملی نیز به چشم می‌خورد. در کنار آثار تاریخی به جای مانده از ادوار مختلف تاریخی ازجمله در روستاهای یزد، حتی شغل‌های فصلی نیز طراحی نشده است.

هادی مقیمی، مدیرکل امور روستایی استانداری یزد گفته است اغلب جوانان روستایی برای تحصیل یا کار به مرکز استان یا شهرهای دیگر هجرت می کنند: «این در شرایطی است که در روستاهای دارای جاذبه تاریخی و گردشگری می‌توان برای جوانان شغل ایجاد کرد، اما مشکل اینجاست که جاذبه گردشگری تا به صنعت گردشگری فعال تبدیل نشود، برای جوانان روستایی قابل بهره‌برداری نیست.»

بر این اساس علاوه بر کمبود آب در استان‌های مرکزی ایران، عواملی چون «کمبود جاذبه‌های شهری»، «بحران بیکاری»، «تغییر فرهنگ کار در روستا»، «نبود امکانات در مناطق روستایی» و «نبود امکانات تحصیلی» نیز در مهاجرت‌ روستاییان موثر هستند.

چندی پیش جواد هروی، نماینده مجلس ایران گفت بحران آب باعث شده تا ساکنان ۲۰۰ روستا در استان سیستان و بلوچستان، محل زندگی‌شان را ترک کنند و به روستاهای دیگر یا حاشیه شهرها بروند.

این نماینده مجلس روز پنجشنبه ۱۰ مهرماه گفت: «صحبت از خالی از سکنه شدن ٢٠٠ روستا در سیستان‌ و بلوچستان است، سکنه‌ای که بسیاری از آن‌ها تأمین‌کننده امنیت مرزهای جنوب شرقی کشور بوده‌اند اما خشکسالی و بحران تأمین آب، آن‌ها را از خانه و کاشانه فراری داده یا ساکن روستاهایی دورتر شده‌اند یا حاشیه‌نشین شهرها.»

به گفته وی، در خراسان جنوبی هم «وضع همین‌طور است و باید سریعا اعلام وضع قرمز کنند».

بر پایه این گزارش، به بیش از پنج ‌هزار روستا در ایران با تانکر آب‌رسانی می‌شود.

 

Share