Share

در پی پیش‌بینی جدید اوپک مبنی بر اینکه تقاضای موجود برای نفت این سازمان، سال آینده به ۲۸ میلیون و ۹۲۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت، در بازارهای جهانی نیز کاهش قیمت نفت ادامه یافت و بهای نفت پایه بورس نیویورک به ۴۳/ ۶۰ دلار رسید.

نفت

سازمان اوپک تاکید کرده که تقاضای جهانی برای نفت تولیدی این سازمان در سال ٢٠١۵ به کمترین میزان خود در ١٢ سال گذشته خواهد رسید

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گزارش داده است که بهای نفت سبک شیرین پایه بورس نیویورک (WTI) برای تحویل در ماه ژانویه در روز چهارشنبه تا حد هر بشکه ۶۰ دلار و ۴۳ سنت پایین آمده، اما در پایان معاملات به ۶۰ دلار و ۹۴ سنت رسیده است.

این قیمت نسبت به روز سه‌شنبه ۲.۸۸ دلار و نسبت به شش ماه پیش ۴۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در بورس لندن نیز قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه ژانویه با ۲.۶۰ دلار کاهش، به ۶۴ دلار و ۲۴ سنت رسیده است.

کاهش دوباره قیمت نفت، همزمان با پیش‌بینی اوپک درباره میزان تقاضای جهانی برای نفت در سال ٢٠١۵ است.

در حالی که تقاضای جهانی برای نفت اوپک در سال ٢٠١۴ معادل روزانه ٢٩.۴ میلیون بشکه بود، این سازمان روز چهارشنبه پیش‌بینی کرد که این تقاضا در سال آینده میلادی، با کاهش ٣٠٠ هزار بشکه‌ در روز به ٢٨,٩٢ میلیون بشکه خواهد رسید.

اوپک همچنین تاکید کرد که تقاضای جهانی برای نفت تولیدی این سازمان در سال ٢٠١۵ به کمترین میزان خود در ١٢ سال گذشته خواهد رسید.

osha-safety-worker(1)

افزایش عرضه در بازار نفت یکی از دلایل اصلی کاهش قیمت نفت در هفته‌های اخیر بوده است

گفته می‌شود این پیش‌بینی به کاهش بیش از دو دلاری قیمت نفت در روز چهارشنبه کمک کرد. علاوه بر این، اظهارات وزیر نفت عربستان مبنی بر اینکه برنامه‌ای برای کاهش تولید نفت وجود ندارد، موجب فشار نزولی بر قیمت نفت شده است.

وزیر عربستان نداشتن برنامه ویژه برای کاهش تولید نفت در ماه‌های پیش رو را در حالی اعلام کرده است که پیش از این، اعضای اوپک گفته بودند که در ماه نوامبر، نسبت به ماه قبل از آن، تولید خود را  ٣٩٠ هزار بشکه در روز کاهش داده و به ٣٠,٠۵٣ میلیون بشکه رسانده‌اند.

عربستان سعودی نیز ٩,۵٩ میلیون بشکه نفت در ماه نوامبر تولید کرده بود که تولید آن در ماه اکتبر معادل ٩.۶۵ میلیون بشکه در روز بود.

در سه ماه اخیر قیمت‌های جهانی نفت به تدریج کاهش یافته است. این روند کاهشی پس از برگزاری یک‌صدوشصت‌وششمین نشست اوپک در وین در روز پنجشنبه (۲۷ نوامبر) و اعلام اینکه میزان تولید روزانه در حد ۳۰ میلیون بشکه ثابت خواهد ماند، شدت یافته است.

کاهش جهانی قیمت نفت در پی آن صورت گرفت که عربستان سعودی اعلام کرد بدون کاهش تولید، قیمت نفت صادراتی خود به آمریکا را کاهش می‌دهد تا با افزایش تولید نفت در آمریکا رقابت کند.

افزایش عرضه در بازار نفت یکی از دلایل اصلی کاهش قیمت نفت در هفته‌های اخیر بوده است. آمریکا در طول سال گذشته بیش از تقاضای بازار جهانی نفت تولید کرده است.

Share