Share

ریچارد بیکن، نماینده حزب محافظه‌کار پارلمان بریتانیا و نایب‌رئیس گروه دوستی پارلمانی لندن و تهران می‌گوید مقامات بریتانیا و ایران در تلاش هستند تا سفارت لندن در تهران بازگشایی شود.

سفارت بریتانیا در تهران

سفارت بریتانیا در تهران

 

ریچارد بیکن در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در مورد تاریخ بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران و گفت: «تاریخی که برای اجرای این اقدام در نظر گرفته شده بود ۲۸ اوت بود که متأسفانه توسط وزارت امور خارجه انگلیس لغو شد.»

پیش‌تر نیز عباس‌علی منصوری آرانی، رئیس گروه دستی پارلمانی ایران و بریتانیا از بازگشایی سفارت لندن در تهران تا پایان امسال خبر داده بود.

به‌گفته بیکن «باید توجه داشت که وجود سفارتخانه‌ها برای حل و رفع مشکلات دیپلماتیک میان کشورها است، دولت بریتانیا با تعطیل کردن سفارت خود در تهران و با توجه به وجود سفارتخانه‌های بیشتر کشورهای اروپایی غربی در ایران در حال ضربه زدن به آینده روابط خود و ایران است.»

نایب‌رئیس گروه دوستی پارلمانی لندن و تهران گفته که «من و جک استرا، نماینده پارلمان بریتانیا در دیداری که با کامرون برگزار شد، تأکید کردیم که دولت بریتانیا بهتر است هر چه زودتر سفارت خود در تهران را بازگشایی کند.»

منصوری آرانی نیز می‌گوید: «بریتانیا برای ما خط قرمز نیست که سفارتخانه‌اش در تهران بازگشایی نشود و مشکل قانونی هم برای بازگشایی سفارت این کشور در تهران نداریم.»

وی  می‌افزاید که «ایران تمایل ندارد که در گذشته بماند و دوست دارد آینده‌ را بسازد، آینده‌ای که منافع ملی دو کشور در آن لحاظ شده باشد و هیچ کدام از دو کشور منابع دیگری را چنگ نزند.»

حمله‌ای که مناسبات را به پایین‌ترین سطح خود رساند

حمله سازمان‌یافته «دانشجویان بسیجی» به سفارت بریتانیا و باغ قلهک در نوامبر ۲۰۱۱ در تهران مناسبات ایران و بریتانیا را به پایین‌ترین سطح خود رساند. محرک این حمله، مصوبه‌ای در مجلس در ششم آذرماه سال ۱۳۹۰ بود.

حمله سازمان‌یافته «دانشجویان بسیجی» به سفارت بریتانیا و باغ قلهک در نوامبر ۲۰۱۱ در تهران

حمله سازمان‌یافته «دانشجویان بسیجی» به سفارت بریتانیا و باغ قلهک در نوامبر ۲۰۱۱ در تهران

به موجب این مصوبه، دولت وقت محمود احمدی‌نژاد موظف شد رابطه با لندن را به دلیل «کارنامه سیاه بریتانیا در ایران و از جمله فتنه ۸۸» از سطح سفیر به کاردار کاهش دهد.

این مصوبه سفیر بریتانیا را موظف به ترک تهران ظرف دو هفته می‌کرد٬ اما سفیر پس از حمله «دانشجویان بسیجی»، ظرف یک روز با کلیه کارکنان سفارت از تهران رفت.

دولت بریتانیا نیز در اقدامی متقابل از کلیه کارکنان سفارت ایران در لندن خواست تا ظرف ۴۸ ساعت خاک این کشور را ترک کنند.

حمله به سفارت بریتانیا از سوی شورای امنیت و جامعه جهانی تقبیح شد.

پس از تعطیلی سفارت‌های دو کشور، سفارت سوئد در تهران حافظ منافع دولت بریتانیا شد و سفارت عمان در لندن، حفاظت از منافع دولت ایران را بر عهده گرفت.

آیت‌الله علی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی٬ ۹ ماه پس از این حمله، ورود به ساختمان سفارت را نادرست خواند.

به‌گفته منصوری آرانی ۳۵۰ هزار ایرانی در بریتانیا زندگی می‌کنند که بستگان‌شان برای گرفتن ویزا به کشورهایی مثل ترکیه، امارات و کشورهای همجوار می‌روند و «در این شرایط ارزهای ما از کشور خارج می‌شود، کرامت این افراد حفظ نمی‌شود و هرکدام بیش از ۲۰ روز سرگردان می‌مانند. از سویی ایرانی‌هایی که در بریتانیا هستند بعضاً می‌خواهند برای فرزندانشان شناسنامه بگیرند و چون بخش کنسولی در آن‌جا وجود ندارد از یک سری خدمات محروم می‌شوند بنابراین باید در فضایی مناسب به سمت بازگشایی سفارت‌ها برویم.»

Share