Share

انتخابات پارلمان ژاپن، دو سال زود‌تر از موعد آغاز شد. شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن با برگزاری انتخابات زودهنگام قصد دارد سیاست‌هایی را که برای اصلاح اقتصاد ژاپن در نظر گرفته، به تأیید رأی‌دهندگان ژاپنی برساند. حوزه‌های رأی‌گیری ساعت ۲۰ به وقت محلی به کارشان پایان می‌دهند.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن

مالیات غیر مستقیم در ژاپن ابتدا به میزان ۵ درصد و سپس ۸ درصد افزایش پیدا کرد. قرار بود مالیات غیر مستقیم، یعنی مالیاتی که دولت برای کالاهای مصرفی تعیین می‌کند به میزان ۱۰ درصد افزایش پیدا کند، اما شینزو آبه با برگزاری انتخابات زودهنگام قصد دارد مانع از افزایش مالیات غیر مستقیم و کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان ژاپنی شود و به این ترتیب اقتصاد ژاپن را احیا کند. اپوزیسیون با این برنامه مخالفتی ندارد و به همین جهت برگزاری انتخابات پارلمان دو سال زود‌تر از موقع تعیین‌شده ضروری نبود.

۳۰۰ کرسی مجلس نمایندگان

پیش‌بینی شده است که شینزو آبه و ائتلاف محافظه‌کاران دست‌راستی حامی او رأی بیاورند و به این ترتیب دوران نخست‌وزیری آبه چهار سال تمدید شود. محافظه‌کاران ۷۰ درصد کرسی‌های مجلس نمایندگان ژاپن را در اختیار دارند. بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، آن‌ها می‌توانند این کرسی‌ها را حفظ کنند و حتی ممکن است کرسی‌های بیشتری را به دست آورند. ناظران احتمال می‌دهند که حزب لیبرال دموکرات به ۳۰۰ کرسی مجلس نمایندگان دست پیدا کند.

دایت ژاپن شامل ۴۷۵ نماینده در مجلس نمایندگان و ۲۴۲ نماینده در مجلس مشاوران (سنا) است.

معترضان خاموش

حزب دموکراتیک ژاپن، مهم‌ترین رقیب دولت حاکم عملاً بختی در انتخابات امروز ندارد. رأی‌دهندگان ژاپنی حزب دموکرات را به سوءمدیریت در فاجعه فوکوشیما متهم می‌کنند. افزون بر این، رقابت‌های بیان جناح‌های مختلف، این حزب را تضعیف کرده است. بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها میزان مشارکت مردم در انتخابات پارلمان ژاپن فقط ۵۰ درصد تخمین زده شده است. به همین‌جهت مخالفان شینزو آبه جزو کسانی‌اند که ترجیح می‌دهند به هیچکس رأی ندهند.

شینزو آبه در سال ۲۰۱۲ با وعده انتخاباتی شکوفا کردن اقتصاد ژاپن به قدرت رسید. او با چاپ اسکناس و تخصیص بودجه بیشتر به بخش خدمات تلاش کرد به این وعده عمل کند. به رغم همه این تدابیر که «آبه نومیک» نامیده شده است، اقتصاد ژاپن همچنان بحرانی‌ست. با وجود آنکه قیمت سهام شرکت‌ها افزایش دارد، اما از ارزش «ین»، واحد پول ژاپن کم شده و در‌‌ همان حال درآمد اکثر کارگران ثابت مانده و در برخی مواقع حتی کاهش پیدا کرده است. پس از به اجرا گذاشتن قانون افزایش مالیات‌های غیر مستقیم، قدرت خرید مردم کاهش بیشتری پیدا کرد و رشد اقتصادی ژاپن منفی شد. با وجود همه این مشکلات شینزو آبه قصد دارد برنامه اقتصادی‌اش را ادامه دهد. شعار انتخاباتی او چنین است: «این تنها راه است».

Share