Share

محمود خسروی، معاون وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ایران می‌گوید فیلترینگ هوشمند اینترنت بر پایه «سن، شغل و نیاز کاربران» انجام خواهد شد.

با نرم‌افزار فیلترینگ هوشمند تصویر، فیلم و متن، تشخیص محتوای وب‌سایت‌های مختلف و اعمال سانسور بدون نیاز به بستن کل دامنه ممکن می‌شود.

با نرم‌افزار فیلترینگ هوشمند تصویر، فیلم و متن، تشخیص محتوای وب‌سایت‌های مختلف و اعمال سانسور بدون نیاز به بستن کل دامنه ممکن می‌شود.

خسروی روز یکشنبه ۲۳ آذرماه به خبرگزاری مهر گفت: «پیش از این فیلترینگ در دروازه بین‌المللی (گیت وی) صورت می‌گرفت اما هم‌اکنون براساس سطوح دسترسی و شرایط کاربران اعمال می‌شود و بنابراین شغل، سن و نیاز کاربر در این پروژه دیده خواهد شد.»

به‌گفته وی «هدفمند کردن فیلترینگ، احراز هویت کاربران در زمان دسترسی، استفاده از نرم‌افزارهای بومی شرکت‌های دانش‌بنیان و نیز تعیین دسترسی به اینترنت متناسب با شرایط کاربر از جمله برنامه‌های مدنظر برای مدیریت یکپارچه سامانه فیلترینگ کشور است.»

دانشگاه شهید بهشتی، مؤسسه تبیان و چندین مرکز علمی و پژوهشی دیگر از جمله نهادها و مؤسساتی هستند که به‌طور جداگانه طرح‌هایی را در مورد‌ فیلترینگ هوشمند به وزارت ارتباطات ارائه کرده‌اند.

معاون وزیر ارتباطات می‌گوید که «تمامی این طرح‌ها آزمایش شده و در نهایت با یک مدیریت یکپارچه بر روی شبکه اینترنت اجرایی می‌شود.»

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات آبان‌ماه امسال از اجرای کامل طرح «فیلترینگ هوشمند» شبکه‌های اینترنتی ظرف شش‌ماه آینده خبر داده بود.

فیلترینگ هوشمند چیست؟

بنابر اظهارات مسئولان ایرانی، فیلترینگ هوشمند، سیستمی‌ است که به‌جای فیلتر کردن تمام یک وب‌سایت بر روی اینترنت، به فیلتر بخش‌ها و صفحات به‌زعم مراجع قضایی «نامطلوب» می‌پردازد.

با نرم‌افزار فیلترینگ هوشمند تصویر، فیلم و متن، تشخیص محتوای وب‌سایت‌های مختلف و اعمال سانسور بر آن دسته از صفحاتی که از سوی مرکز ملی فضای مجازی دارای «محتوای نامناسب» خوانده شده‌اند، بدون نیاز به بستن کل دامنه ممکن می‌شود.

پیشتر قوه قضائیه با ایراد به وزارت ارتباطات، مدعی شده بود که از زمان طرح این موضوع، تعریف مشخصی درباره «فیلترینگ هوشمند» صورت نگرفته است.

محمود واعظی ادامه داد که «بحث فیلترینگ هوشمند سایت‌های مستهجن و ضد اخلاقی موضوعی است که مورد درخواست مردم و خانواده‌های آن‌ها می‌باشد.»

همچنین او دلیل توافق شرکت ارتباطات زیرساخت و پژوهشگاه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات را که در ماه گذشته صورت پذیرفت، رصد سایت‌های ضداخلاقی و فیلترشکن‌ها دانست.

Share