Share

پلیس ترکیه در یک عملیات سراسری علیه روزنامه‌نگاران و هواداران گولن، ۳۲ نفر از منتقدان اردوغان را دستگیر کرد. سردبیر روزنامه پرتیراژ «زمان» و رئیس سابق واحد ضد ترور استانبول در میان بازداشت‌شدگان بودند.

Turky

اکرم دومانلی – سردبیر روزنامه زمان کمی پس از بازداشت آزاد شد

پیش از ظهر روز یکشنبه ۱۴ دسامبر / ۲۳ آذرماه، مأموران امنیتی و پلیس ترکیه عملیات سراسری و گسترده‌ای را علیه روزنامه‌نگاران، مخالفان و منتقدان اردوغان آغاز کردند. خبرگزاری «دوغان» گزارش داد که رئیس واحدهای ضد ترور استانبول نیز در میان دستگیرشدگان قرار دارد.

مأموران به دفتر فرستنده تلویزیونی «سامانیولو» و روزنامه «زمان» ریختند که از رسانه‌های نزدیک به فتح‌الله گولن به شمار می‌روند.

حمله گازانبری به روزنامه «زمان» و اقدام برای بازداشت اکرم دومانلی، سردبیر آن، با اعتراض کارکنان و خوانندگان آن روبرو شد. گروهی در برابر دفتر این روزنامه تجمع کرده و علیه دولت شعار دادند. صحنه‌های منجر به دستگیری و خروج دومانلی از دفتر روزنامه به طور مستقیم از تلویزیون پخش می‌شد. دومانلی کمی بعد آزاد شد.

خبرگزاری آلمان می‌نویسد دادستانی ترکیه در مجموع ۳۲ حکم دستگیری در ۱۳ استان ترکیه صادر کرده است.

دو روز پیش از این یورش، گولن به نشریه آلمانی «زود دویچه» گفته بود که اردوغان پس از رهایی ترکیه از یوغ نظامیان، یک یوغ حزبی به رهبری حزب عدالت و توسعه ایجاد کرده است.

فتح‌الله گولن از سال ۱۹۷۰ جریانی راه‌اندازی کرده که بیشتر در امور آموزشی و معنوی فعالیت دارد.  جنبش «خدمت عمومی و آموزشی به مردم» با نام اختصاری «خدمت» شناخته می‌شود و مراکز و مؤسساتی در ۱۶۳ کشور دنیا دارد.

رجب طیب اردوغان جنبش «خدمت » را به توطئه‌گری علیه دولت و تلاش برای سقوط آن متهم می‌سازد. این جنبش هواداران بسیاری در میان پلیس، کارکنان دستگاه قضایی و ادارات ترکیه دارد.

اردوغان، افشاگری‌های مربوط به فساد دولتی در ترکیه را نیز زیر سر گولن دانست. او در تابستان و بهار سال جاری، به منظور «پاکسازی دستگاه‌های دولتی از هواداران گولن»، بسیاری رؤسای پلیس و مأموران ارشد دادگستری ترکیه را برکنار یا معلق کرد و محل کار برخی را نیز تغییر داد.

اردوغان پس از رسیدن به ریاست جمهوری ترکیه، مدارس وابسته به جنبش خدمت را نیز در سراسر ترکیه تعطیل کرد.

Share