Share

در لیبی شبه‌نظامیان اسلامگرا هم‌چنان با دولت درگیرند. این نیروها روز یکشنبه ۱۴ دسامبر / ۲۳ آذرماه برای دومین روز پیاپی برای تسخیر پایانه نفتی اصلی لیبی با نیروهای دولتی درگیر شدند.

پایانه نفتی مرسا الحریقه در شرق لیبی.

پایانه نفتی مرسا الحریقه در شرق لیبی.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، گروه «فجر لیبی»، ائتلافی از شبه‌نظامیان اسلامگرا اعلام کرد که جنگجویان این گروه به‌سوی پایانه نفتی الصدرا، واقع در شرق لیبی و در میان دو شهر سرت و بنغازی، پیشروی کرده‌اند.

به‌گفته یک آژانس اطلاعاتی وابسته به «فجر لیبی»، طارق شنینا، فرمانده نظامی شبه‌نظامیان اعلام کرده است که افرادش به‌هنگام پیشروی، مورد حمله نیروی هوایی قرار گرفتند اما شبه‌نظامیان با سلاح‌های ضدهوایی پاسخ آن‌ها را دادند.

مدیر یک واحد حفاظت از تأسیسات نفتی تأیید کرد که نبردها در طول بعد از ظهر یکشنبه در اطراف پایانه نفتی الصدرا رخ داده‌اند.

بیشتر بخوانید: نبرد سهمگین ارتش لیبی با اسلامگرایان در بنغازی

«فجر لیبی» روز شنبه از سه جبهه حملات خود را برای تسخیر منطقه الحلال آغاز کرد که سه پایانه نفتی الصدرا، راس لانوف و البریقه در آن قرار دارند.

پیکارجویان اسلامگرا توسط نیروهای دولتی که از پشتیبانی هوایی برخوردار بودند، رانده شدند. درگیری‌های نظامی سپس در زمین آغاز شد و تا شامگاه به‌درازا کشید اما از صبح یکشنبه ادامه یافت.

هیچ‌گونه اطلاعاتی در مورد قربانیان احتمالی روز یکشنبه منتشر نشده است اما در روز شنبه نیروهای دولتی از پنج مجروح خبر دادند در حالی‌که «فجر لیبی» اعلام کرد که دو تن از شبه‌نظامیانش کشته شده‌اند.

بنا به گزارش منابع نظامی لیبی، در مرز تونس و در نزدیکی پاسگاه مرزی «رأس جدیر»، نیروی هوایی دولتی در یک عملیات، دست‌کم چهار شبه‌نظامی اسلامگرا از گروه «فجر لیبی» را کشت و ۱۰ نفر دیگر را زخمی کردند.

بیشتر بخوانید: گریز صدهزار نفر از مردم طرابلس

حمله هوایی توسط نیروهای ژنرال بازنشسته خلیفه حفتر صورت گرفته که در کنار ارتش رسمی با اسلامگرایان نبرد می‌کند.

Share