Share

حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از توقف تدوین قانون سازمان نظام رسانه‌ای که پیش از این بحث‌برانگیز شده بود، خبر داد.

کار‌شناسان رسانه با لایحه سازمان نظام رسانه‌ای مخالفت نموده و آن را تلاش برای «قانونی کردن سانسور مطبوعات» ارزیابی کرده‌اند.

کار‌شناسان رسانه با لایحه سازمان نظام رسانه‌ای مخالفت نموده و آن را تلاش برای «قانونی کردن سانسور مطبوعات» ارزیابی کرده‌اند.

انتظامی در گفت‌وگویی با روزنامه شهروند که امروز چهارشنبه ۲۶ آذرماه منتشر شده، گفته که انتقادات زیاد اهالی رسانه باعث توقف تدوین این قانون شده است.

لایحه نظام رسانه‌ای با همکاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، کمیسیون فرهنگی مجلس، مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه‌ها و در مشورت با چند روزنامه‌نگار مورد اعتماد حکومت ایران نوشته شده است. کار‌شناسان رسانه با این لایحه مخالفت نموده و آن را تلاش برای «قانونی کردن سانسور مطبوعات» ارزیابی کرده‌اند.

انتظامی گفته است: «برای بررسی این قانون چند جلسه برگزار کردیم و مجموعه دوستان رسانه‌ای ما معتقد بودند که آن را متوقف کنیم. استادان ارتباطات و چند انجمن حوزه رسانه بر این نظر بودند که این قانون متوقف شود. درباره این قانون ما با دو رویکرد مواجه بودیم؛ یکی این بود که این قانون با اصلاحاتی قابل اجرا است و عده‌ای هم می‌گفتند اساساً این قانون اصلاح‌پذیر نیست.»

به گفته وی، مدافعان اصلاح این قانون بر این باور هستند که «ترکیب افراد ذکرشده در این قانون دولتی است و باید غیردولتی‌تر شود.»

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد افزود: «عده‌ای هم اساساً با این قانون مخالف بودند و می‌گفتند اگرچه بد نیست  که خبرنگاران بر صنف‌شان نظارت کنند ولی در عمل به بی‌راهه می‌رود. ما نظرات این دو گروه را بررسی کردیم و دیدیم که مجموعاً نظر گروه دوم که معتقد به متوقف شدن تدوین این قانون بودند، می‌چربد و به همین دلیل آن را متوقف کردیم.»

انتظامی گفت: «معتقدم اگر بخواهیم دوباره این قانون را پیگیری کنیم باید اجماع صنفی درباره آن وجود داشته باشد. من شخصاً تصویب این قانون جزو علایقم است اما از نظر یک مقام دولتی معتقدم که باید اجماع صنفی درباره آن وجود داشته باشد.»

سازمان نظام رسانه‌ای، بر اساس سازمان‌هایی نظیر سازمان نظام پزشکی و نظام مهندسی طراحی و تدوین شده بود.

ناظران می‌گویند هر چند ماهیت عملکرد رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران با مشاغلی نظیر پزشکی و مهندسی و… روشن است اما دولت حسن روحانی آگاهانه بر این تفاوت و تمایز چشم بسته بود تا با استفاده از فضای در مجموع مثبتی که نسبت به این دولت در رسانه‌های داخل کشور شکل داده شده، گام آخر نظام اسلامی در کنترل و مهار فراگیر و همه‌جانبه رسانه‌ها را بردارد.

Share