Share

محمدحسن آصفری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفت جمهوری اسلامی ایران با دولت پاکستان توافقنامه‌ای امضا کرده که برپایه آن ورود نظامی ایران به خاک پاکستان مجاز شمرده شده است.

در سال‌های اخیر چندین درگیری نظامی با نیروهای انتظامی و امنیتی ایران در استان سیستان و بلوچستان رخ داده است.

در سال‌های اخیر چندین درگیری نظامی با نیروهای انتظامی و امنیتی ایران در استان سیستان و بلوچستان رخ داده

به‌گزارش سایت میزان، محمدحسن آصفری گفته است این توافقنامه امنیتی برای «برخورد با اشرار» امضا شده است.

وی گفت: «با توجه به این‌که تروریست‌ها پس از اقدامات تروریستی به‌سادگی به خاک پاکستان فرار می‌کنند، ایجاد یک حلقه امنیتی می‌تواند برای از بین بردن تروریست‌ها راهگشا باشد.»

در سال‌های اخیر مناطق جنوب شرقی ایران که در آن استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و هم‌مرز با پاکستان است، شاهد رویدادهای خشونت‌باری بوده و مسئولیت برخی از ترورها، انفجار‌ها و عملیات نظامی را گروه‌هایی چون جندالله و جیش‌العدل به عهده گرفته‌اند.

جندالله و جیش‌العدل خود را مدافع حقوق ملی و مذهبی قوم بلوچ و اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان اعلام کردند.

پس از آن‌که عبدالمالک ریگی، رهبر جندالله در اسفند ۱۳۸۸ توسط وزارت اطلاعات ایران دستگیر و روز ۳۰ خرداد ۱۳۸۹ به دار آویخته شد، پس از مدتی گروه جیش‌العدل جای جندالله را گرفت. همچنین گروه دیگری به نام جیش‌النصر به‌رهبری عبدالرئوف ریگی، برادر عبدالمالک ریگی، از دل جیش‌العدل شکل گرفت.

ایران از این گروه‌ها با عنوان «اشرار» یاد می‌کند.

محمدحسن آصفری تأکید کرد که ارتش پاکستان توانایی لازم برای برخورد با این گروه‌ها را ندارد و افزود: «دولت پاکستان نسبت به حوادث تروریستیِ اخیراً پیش آمده اظهار تأسف کرد و به همین علت مقامات دو کشور تلاش کردند با تصویب موافقتنامه‌ همکاری امنیتی بین ایران و پاکستان و با اقدامات نظامی کارآمد مرزهای ایران و پاکستان را از اشرار خالی کند.»

به‌گفته این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، دولت پاکستان در این توافقنامه یک سری تعهدات امنیتی را برعهده می‌گیرد که «باید به آن‌ها پایبند باشد».

آصفری افزود: «ایران و پاکستان قصد دارند برای اجرای این توافقنامه یک حلقه امنیتی مستحکم تشکیل دهند. دو طرف علاوه بر آن توافق کردند که با یک تاکتیک راهبردی – امنیتی برای از بین بردن گروهک‌های تروریستی در مرز مشترک ایران و پاکستان وارد عمل شوند.»

در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۲ گروه جیش‌العدل، پنج مرزبان ایرانی را به گروگان گرفت که پس از مذاکرات علمای اهل سنت، این گروه چهار تن از گروگان‌ها را آزاد کرد و سرنوشت گروگان پنجم جمشید دانایی‌فر همچنان نامشخص است.

این گروه در آبان ۱۳۹۲ در یک حمله دیگر ۱۴ مرزبان ایرانی را کشت و شش تن دیگر را زخمی کرد و سه نفر را هم به گروگان گرفت.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی نیز در اقدامی تلافی‌جویانه ۱۶ زندانی اهل سیستان و بلوچستان را اعدام کرد.

از آن زمان تاکنون چندین درگیری نظامی دیگر با نیروهای انتظامی و امنیتی ایران در این استان رخ داده است.

Share