Share

با تصویب قطعنامه سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در ایران، این کشور بار دیگر چنین قطعنامه‌ای را نمایانگر یک «هدف خاص سیاسی» خواند و گفت این قطعنامه با «واقعیت‌های جامعه ایرانی» منطبق نیست.

حسین دهقانی، سفیر ایران در سازمان ملل گفت قطعنامه «تحولات مثبت حقوق بشری ایران» به‌ویژه در زمان حسن روحانی را نادیده گرفته است.

حسین دهقانی، سفیر ایران در سازمان ملل گفت قطعنامه «تحولات مثبت حقوق بشری ایران» به‌ویژه در زمان حسن روحانی را نادیده گرفته است

حسین دهقانی، سفیر و سرپرست نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: «این قطعنامه آشکارا نمایانگر یک برنامه و هدف خاص سیاسی است و از حقوق بشر تنها به‌عنوان ابزاری برای پیشبرد این برنامه استفاده می‌شود.»

وی افزود: «این پیش‌نویس قطعنامه سیاسی، متنی نامتوازن و مملو از پیش‌داوری‌هاست و در آن آگاهانه این ویژگی فرهنگ سیاسی ایران نادیده گرفته شده؛ که ایران جامعه‌ای است پویا و چندصدایی و درآن طیف گسترده‌ای از نگرش‌های سیاسی و رسانه‌های همسو با این نگرش‌ها جریان دارند.»

بیشتر بخوانید: کمیته حقوق بشر سازمان ملل وضعیت حقوق بشر در ایران را محکوم کرد

مجمع عمومی سازمان ملل روز پنج‌شنبه ۱۸ دسامبر / ۲۷ آذر با تصویب قطعنامه‌ای از ایران خواست تا به نقض حقوق بشر از جمله شکنجه، تبعیض جنسیتی و بازداشت فعالان سیاسی، مدنی و روزنامه‌نگاران پایان دهد.

در حالی‌که در این قطعنامه و قطعنامه‌های پیشین از رفتار جمهوری اسلامی ایران با اقوام و پیروان مذاهب دیگر انتقاد شده است، حسین دهقانی از «فرهنگ‌ها و خرده‌فرهنگ‌هایی که هرکدام نماینده لایه‌های اجتماعی و گروه‌های چندگانه قومی مذهبی» در ایران هستند سخن گفته است.

پیش‌نویس قطعنامه تصویب‌شده را دولت کانادا تدوین و ارائه کرد و روز سه‌شنبه ۱۸ نوامبر / ۲۷ آبان در میان کشورهای عضو سازمان ملل به رأی گذاشته شد که با تصویب آن، این پیش‌نویس به مجمع عمومی سازمان ملل در ماه دسامبر سپرده شد.

در این قطعنامه که غیرالزام‌آور است، ضمن درخواست توقف انواع بدرفتاری و خشونت از جمله شکنجه در ایران، از نقض حقوق بشر در این کشور و آمار بالای اعدام‌ها نیز انتقاد شده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل همچنین گفت قطعنامه سازمان ملل «تصویری منطبق با واقعیت‌های جامعه ایرانی را ارائه نداده و تحولات مثبت حقوق بشری ایران به‌ویژه در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی را نادیده گرفته است.»

وی با بیان این‌که تصویب چنین قطعنامه‌هایی «با سازوکار حقوق بشری سازمان ملل مغایرت دارد»، افزود: «چنین اقداماتی به جای آن که راهکاری برای ترویج حقوق بشر در جهان باشد، به ابزاری در دست کسانی تبدیل شده که اهداف و برنامه‌های سیاسی خاصی را علیه کشورهای دیگر دنبال می‌کنند.»

بیشتر بخوانید: گزارش احمد شهید و سیاست‌های حقوق بشری دولت روحانی

قطعنامه جدید پس از گزارش اخیر احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، تصویب شده است.

احمد شهید ششمین گزارش‌ خود را مهرماه سال جاری در ۲۸ صفحه منتشر کرد. بر اساس این گزارش وضعیت حقوق بشر در ایران کماکان باعت نگرانی است. بر اساس این گزارش، موارد نگران‌کننده که پیش از این بارها از سوی مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شده بود، نه تنها برطرف نشده، بلکه از برخی لحاظ چنین به نظر می‌رسد که وضع حقوق بشر در ایران بدتر هم شده است.

در گزارش احمد شهید آمده بود که بین ژوئیه ۲۰۱۳ تا ژوئن ۲۰۱۴، دست‌کم ۸۵۲ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران برای چندمین بار واکنش‌های مشابه خود به گزارش‌های احمد شهید را تکرار کرد و گزارش آخر وی را باز هم «غیرقانونی»، «یک‌جانبه» و «جهت‌دار» خواند.

جمهوری اسلامی به احمد شهید اجازه نداده است تا به ایران سفر کند.

Share