Share

مردی بعد از ظهر روز شنبه، ۲۱ دسامبر در بروکلین نیویورک دو پلیس را به ضرب گلوله کشت و سپس خودکشی کرد.

.

افسران در زمان قتل در حال گشت برای مقابله با اقدامات تروریستی بودند

پلیس آمریکا معتقد است که این اقدامی انتقام‌جویانه در برابر مرگ مایکل براون و اریک گارنر، قربانیان سیاه‌پوست خشونت پلیس آمریکا، بوده است. به گزارش روزنامه «نیویورک‌پست»، ضارب پس از کشتن دو پلیس، به ایستگاه قطار محلی پناه برد و در آنجا خودکشی کرد.

ضارب ساعت ۲:۴۵ عصر روز شنبه به وقت آمریکا به ماشین پلیس نزدیک شد و از پنجره به روی پلیس آتش گشود. افسران در زمان قتل در حال گشت برای مقابله با اقدامات تروریستی بودند. یکی از این پلیس‌ها، آسیایی و دیگری هیسپانی بود؛ در واقع هر دوی آنها از رنگین‌پوستان آمریکا محسوب می‌شدند.

پلیس بالتیمور پنج دقیقه پیش از این حمله، پیام اخطاری دریافت کرده بود که احتمال حمله به پلیس را مطرح می‌کرد. با این حال فاصله میان دریافت این اخطار و حمله آنقدر کوتاه بود که امکان اطلاع‌رسانی وجود نداشت.

اعلام قبلی در توییتر و اینستاگرام

گفته می‌شود ضارب، که اسماعیل برینزلی نام دارد، پیشتر در توییتر و اینستاگرام خود، پیام‌هایی تلافی‌جویانه درباره افسران پلیس پست کرده بود. شخصی که اکنون گفته می‌شود، همان برینزلی بوده است، در پیامی که تنها سه ساعت قبل از حمله پست شده، گفته بود: «امروز به خوکها بال می دم… اونها یکی از ما رو گرفتند… بیاید دو تاشون رو بگیریم» و «این ممکنه آخرین پست من باشه».

در اینستاگرام این شخص، عکسی از یک تفنگ نقره‌ای با دسته قهوه‌ای به چشم می‌خورد، که خبرگزاری‌ها آن را مشابه با تفنگی دانسته‌اند که با آن به پلیس شلیک شده است. این یکی از مدارکی است که نشان می‌دهد، برینزلی صاحب صفحه حامل پیام‌های تهدیدآمیز در اینستاگرام و توییتر بوده است.

در کنفرانس خبری، شهردار نیویورک به مردم تسلیت گفت و ادامه داد «این حمله‌ای به همه ما است». همچنین کمیسر اداره پلیس نیویورک نیز در سوگ دو همکار خود گفت: «نه هشدار، نه حتی اقدامی تحریک آمیز، آنها صرفاً به خاطر یونیفورم‌شان هدف قرار گرفتند و کشته شدند»

حوادث اخیر، و روشن شدن ماهیت تلافی‌جویانه این اقدامات، این ترس را ایجاد کرده است که دوباره اختلافات نژادی در امریکا بالا بگیرد. ماه پیش نیویورک و برخی دیگر از شهرهای امریکا صحنه بروز چنین اخلافاتی بود.

بیشتر بخوانید: اعتراض برکلی به خشونت نژادی پلیس

اعتراضات در آمریکا در پی قتل سه تن از شهروندان سیاهپوست از سوی پلیس امریکا شدت گرفت.

اریک گارنر، سیاه‌پوست دستفروشی که سیگار نخی می‌فروخت، در اثر خشونت یک افسر پلیس نیویورک که برای دست‌گیری او به گردنش فشار آورد، جان خود را از دست داد؛ اما هیئت منصفه عالی رأی به عدم محکومیت او داد. این اتفاق اندکی پس از آن افتاد که در اتفاقی مشابه، یک افسر پلیس سفیدپوست در فرگوسن به خاطر قتل مایکل براون، یک جوان سیاه‌پوست ۱۸ ساله غیرمسلح محکوم نشد. همچنین پیش از آن، یک افسر پلیس سفیدپوست پسر ۱۲ ساله سیاه‌پوستی را که در پارک با تفنگ اسباب‌بازی نشسته‌بود، هدف شلیک گلوله قرار داد و کشت.

Share