Share

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران، دفن پیکر «شهدای گمنام» در محوطه بنای تاریخی امیر چخماق یزد را عملی «غیرقانونی» نامیده و خواهان پایبندی نهادها و سازمان به قانون و پرهیز از تنش شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، (ایرنا)، در این بیانیه که شامگاه دوشنبه دوم دی‌ماه آن را منتشر شده، آمده که سازمان میراث فرهنگی «تمام اهتمام خود را از طریق مسئولان ذی‌ربط و قانون به دور از هیاهو و جنجال‌سازی و نیز با مذاکرات غیرعلنی برای حل مشکل به طرق قانونی به عمل آورده اما عوامل ذی‌ربط با بی‌مهری نسبت به میراث فرهنگی و تاریخی و قوانین کشور به‌رغم مصوبات شورای تأمین استان یزد و توصیه مسئولان ملی و استانی مبنی بر جابه‌جایی محل یادشده، اقدام کردند.»

بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس ایران خلاف توافقات پیشین با مسئولان دولتی در نشست شورای تأمین، به‌طور ناگهانی روز دوشنبه اول دی اقدام به دفن پیکر دو تن از کشته‌شدگان گمنام جنگ ایران و عراق در مرکز بنای تاریخی امیرچخماق یزد کرد.

این رویداد در حالی رخ داده که شورای تأمین استان یزد اعلام کرده بود که مکان دفن این افراد باید به ضلع شرقی میدان تاریخی امیرچخماق منتقل شود.

نشست شورای تأمین با حضور محمد باقرزاده، رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس چنین تصمیمی گرفته بود اما ساعاتی پس از پایان نشست، این مقام نظامی بر خلاف توافق پیشین خود در جلسه شورای تأمین اعلام کرد که «زمین پیشنهادی برای دفن شهدا در نقطه کور میدان امیرچخماق است.» او پیشتر این زمین را «باب‌الشهدا» نامیده بود.

بیشتر بخوانید: هشت کشته‌شده گمنام جنگ در محوطه یک بنای تاریخی در یزد دفن می‌شوند

سازمان میراث فرهنگی ایران، مسئولیت عواقب فرهنگی، تاریخی و حفاظت از بنای امیرچخماق را متوجه کسانی دانسته که «بر خلاف قوانین مرتبط و تصمیمات مراجع قانونی» اقدام به دفن «شهدا» در محوطه این بنای تاریخی کرده‌اند.

مقام‌های ایران از کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق که هویت‌شان مشخص نیست به عنوان «شهدای گمنام» ‌نام می‌برند. با وجود گذشت بیش از ۲۰ سال از پایان جنگ هشت ساله ایران و عراق، هر ساله اجسادی با عنوان «شهدای گمنام» از مناطق جنگی به ایران منتقل و در شهرهای مختلف دفن می‌شوند.

از دو سال پیش موضوع دفن هشت کشته‌شده جنگ در محوطه اثر تاریخی و ثبت ملی امیرچخماق توسط کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد نیروهای مسلح مطرح شد که با مخالفت استانداری یزد، اجرا نشد.

این طرح از سه هفته پیش دوباره از سوی این کمیته مطرح و حتی به‌رغم مخالفت سازمان میراث فرهنگی و اکثر نهادهای اجرایی یزد، قبرها در مرکز بنای تاریخی امیرچخماق حفر شدند.

امیر جلال‌الدین چخماق از سرداران و امرای شاهرخ تیموری در قرن هشتم هجری که حاکم یزد نیز بود مجموعه‌ای متشکل از تکیه، میدان، حمام، کاروانسراها، خانقاه، قنات‌خانه، چاه آب سرد را ساخت تا یزد را رونق بخشد در این راستا فاطمه خاتون همسر جلال‌الدین چخماق، او را یاری کرد.

تکیه امیرچخماق از جمله تکایایی است که همواره برای برگزاری مراسم مذهبی مورد استفاده قرار گرفته و از آثاری است که از حدود پنج قرن پیش باقی مانده است.

این تکیه در سال ۳۰ خورشیدی با شماره ۳۸۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

Share