Share

برای دولت اسلامی (داعش) تجاوز ابزار جنگی است. به‌گفته سازمان عفو بین‌الملل این گروه اسلامگرای تندرو به‌طور سیستماتیک زنان کرد ایزدی را مورد تجاوز قرار داده یا آن‌ها را مجبور به ازدواج اجباری کرده‌ است. دختران برای فرار از جهنم حتی دست به خودکشی زده‌اند.

عفو بین‌الملل گفته است با ۴۰ زندانی سابق داعش برای تهیه این گزارش گفت‌وگو کرده است

عفو بین‌الملل گفته است با ۴۰ زندانی سابق داعش برای تهیه این گزارش گفت‌وگو کرده است

بنا به گزارش جدید عفو بین‌الملل، جهادگران دولت اسلامی از صدها دختر و زن اقلیت ایزدی به‌عنوان برده جنسی سوء‌استفاده کرده‌اند.

این زنان و دختران که توسط داعش در عراق ربوده شدند یا مجبور به ازدواج با افراد این گروه شده‌اند یا جنگجویان داعش و وابستگانشان آن‌ها را فروخته‌اند.

در گزارش عفو بین‌الملل با عنوان «فرار از جهنم» آمده است: «زنان به‌عنوان هدیه دست به دست شده و مورد شکنجه و تجاوز قرار گرفته‌اند. زندگی صدها زن ایزدی در خطر نابودی قرار گرفته است.»

این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین گفته است: «بسیاری از این دختران که به‌عنوان برده جنسی با آن‌ها رفتار شده، کودک هستند و برخی حتی ۱۰ یا ۱۲ سال سن نداشتند.»

بنا به این گزارش بسیاری از قربانیان به‌دلیل شرم خود دست به خودکشی زده‌اند.

عفو بین‌الملل گفته است با ۴۰ زندانی سابق داعش برای تهیه این گزارش گفت‌وگو کرده است. آن‌ها این گزارش‌های دهشتناک از مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان تندرو اسلامی را تأیید کرده‌اند.

گزارش به موارد مشخصی پرداخته است. از جمله جیلان ۱۹ ساله که به‌گفته برادرش از بیم تجاوز خودکشی کرد. دختری که با جیلان ربوده شده و توانسته بود بگریزد این ماجرا را تأیید می‌کند. او می‌گوید: «روزی برای ما لباس رقص آوردند و به ما دستور دادند حمام برویم و لباس‌ها را بپوشیم. جیلان در حمام رگ دست خود را زد و خود را به دار آویخت. او بسیار زیبا بود و می‌دانست که مردی او را با خود خواهد برد به همین دلیل خود را کشت.»

یک دختر زندانی سابق دیگر به نام وفا که ۲۷ سال سن دارد نقل می‌کند که چگونه او و خواهرش تلاش کردند تا برای فرار از ازدواج اجباری با روسری یکدیگر را خفه کنند. او غش کرده و تمام روز را نتوانسته بود حرف بزند. دو زن دیگر مانع از خودکشی آن‌ها شده بودند. راندا دختر ۱۶ ساله‌ای که با خانواده‌اش ربوده شده و توسط مردی که سنش دو برابر سن او بود مورد تجاوز قرار گرفته بود می‌گوید: «آن‌ها زندگی ما را نابود کردند.»

دوناتلا رُوِرا، روان‌شناس و مشاور عفو بین‌الملل در این گزارش می‌گوید: «بسیاری از دختران قربانی‌ بردگی جنسی کودکان بین ۱۴ تا ۱۵ ساله و یا حتی کمتر بودند.»

وی از «عواقب فاجعه‌بار روحی و جسمی» برای قربانیان خشونت افراطی جنسی سخن گفته است: «بسیاری از آن‌ها شکنجه شده‌اند و همچون یک ابزار با آن‌ها رفتار شده است. حتی کسانی که توانسته‌اند بگریزند عمیقاً آسیب روحی دیده‌اند.»

Share