Share

کشته‌شدن یک نوجوان سیاه‌پوست مسلح به دست پلیس آمریکا بار دیگر به اعتراض‌ها علیه آنچه معترضان «خشونت نژادپرستانه پلیس» می‌خوانند، دامن زد.

APTOPIX Killings By Police Berkeley

بنابر گزارش پلیس معترضان به سوی پلیس سه ماده منفجره همچون مواد آتش‌بازی پرتاب کرده‌اند

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، رئیس پلیس حومه سن‌لوئیس «یان بلمار»، گزارش داد که حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر پس از این حادثه که در آخرین دقایق شب سه‌شنبه، ۲۳ دسامبر، در یک پمپ بنزین در حومه شهر «برکلی» رخ داد، در آن محل تجمع کردند و به سوی پلیس تعدادی آجر و سه ماده منفجره همچون مواد آتش‌بازی پرتاب کرده‌اند که بر اثر آن از میان ۵۰ پلیس حاضر، دو نفر مجروح شدند. بلمار اعلام کرد که پلیس چهار نفر را در این رابطه بازداشت کرده‌است.

شبکه خبری «سی.ان.ان» نیز گزارش داد که معترضان تا صبح روز بعد در محل حادثه باقی ماندند و علاوه بر محاصره پلیس در پمپ بنزین و فریاد کشیدن بر سر آنها، به تخریب برخی از خودروهای پلیس و افروختن آتش در همان نزدیکی‌ها پرداختند.

این اعتراض‌ها نتوانست بیش از ۲۰۰ تن را جذب خود کند و معترضان با برآمدن روز ناپدید شدند.

روزنامه انگلیسی «گاردین» نیز گزارش داد که ساعت هفت بعدازظهر روز چهارشنبه، ۲۴ دسامبر، گروهی از معترضان به خیابان اینتراستیت ۱۷۰ شهر برکلی در ایالت «میسوری» وارد شدند و برای مدت ۴۵ دقیقه از عبور و مرور خودروها جلوگیری کردند.

شرحِ حادثه و نقاط بحث‌برانگیز آن

یک افسر پلیس سفیدپوست در میسوری آمریکا، نوجوان ۱۸ ساله سیاه‌پوستی را در محله «سن‌لوئیس» به ضرب گلوله کشت. سن‌لوئیس در نزدیکی محله «فرگوسن» قرار دارد که در آن یک نوجوان سیاه‌پوست دیگر، ماه اوت سال جاری از سوی پلیس به قتل رسید و اعتراضات علیه آن به تظاهرات گسترده در سرتاسر آمریکا انجامید.

11111

در این ویدئوهای غیرواضح منتشر شده، به‌نظر می‌رسد فردی به روی پلیس سلاح می‌کشد و افسر پلیس نیز تیراندازی می‌کند

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، تیراندازی در اواخر شب سه‌شنبه ۲۳ دسامبر و در یک پمپ‌ بنزین در حومه شهر برکلی، در ایالت میسوری رخ داد. محل این حادثه آن چنان به فرگوسن نزدیک است که می‌توان فاصله میان این دو را پیاده طی کرد.

بنا به گزارش پلیس، فرد کشته‌شده «آنتونیو مارتین» نام داشت. او زمانی که پلیس در یک پمپ بنزین برای پرس‌وجو درباره یک گزارش دزدی به سمت او و همراه دیگرش می‌رود، سلاحی را به سوی افسر پلیس نشانه می‌رود.

پلیس فیلم‌های دوربین مداربسته مغازه را منتشر کرده‌است. در این ویدئوها که بسیار غیرواضح هستند، به‌نظر می‌رسد فردی به روی پلیس سلاح می‌کشد و افسر پلیس نیز در حالی که پناه می‌گیرد، تیراندازی می‌کند.

افسر پلیس که هنوز هویت او اعلام نشده، در برنامه آموزشی پلیس پس از اصلاحات صورت‌گرفته متعاقب حادثه فرگوسن یک دوربین بدنی تحویل گرفته‌ و با نحوه کار آن آشنا شده‌بود، اما در هنگام حادثه این دوربین را بر تن نداشت. دلیل این کوتاهی هنوز مشخص نیست. همچنین دوربین داشبورد خودروی او نیز که باید طبق اصلاحات جدید روشن می‌بود، هنگام تیراندازی در پمپ‌بنزین خاموش بوده‌است.

به گزارش سی.ان.ان یک قبضه کلت که شماره سریال آن مخدوش شده، در محل حادثه کشف شده‌است. فرد دوم نیز کماکان تحت تعقیب قرار دارد.

تلاش مسئولان سیاه‌پوست میسوری برای کاهش تنش‌ها

به گزارش این خبرگزاری، مقام‌های سیاه‌پوست شهر و ایالت در تلاش هستند تا نشان دهند هیچ رابطه‌ای بین این حادثه با اتفاق فرگوسن وجود ندارد. شهردار شهر برکلی، «تئودور هاسکین» که خود سیاه‌پوست است، در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «داستان این نیست که افسر پلیسی با اعصاب خرد بیرون رفته‌باشد. نباید این حادثه را با فرگوسن مقایسه کنید.»

او افزود: «ما ویدئوها را دیده‌ایم و به‌نظر می‌رسد پیش از شلیک گلوله از سوی افسر پلیس، تفنگی به سوی او نشانه رفته‌بوده.»

هاسکین همچنین وعده داد که «به هیچ پلیسی اجازه اعمال خشونت بر شهروندان» را نخواهد داد و «گزارش حادثه را به اطلاع عموم» خواهد رساند.

او تأکید کرد که «اکثریت افسران پلیس شهر ما سیاه‌پوست هستند، شهردار سیاه‌پوست است، مدیر شهر سیاه‌پوست است، مدیر مالی سیاه‌پوست است، رئیس‌پلیس سیاه‌پوست است. به همین خاطر افسران پلیس ما نیز به مسائل حساس‌تر هستند.»

ماریا چاپل‌ـ‌نادال، سناتور سیاه‌پوست میسوری نیز که در جریان اعتراض‌ها علیه مرگ مایکل براون در خیابان بود و گاز اشک‌آور استنشاق کرده‌بود، در گفت‌و‌گو با سی ان ان گفت: «این ماجرا فرق دارد. این مرد تفنگ دستش بوده‌است.»

هراس از افزایش حمله‌ها به پلیس

حادثه سن‌لوئیس درست سه‌روز پس از آن رخ داد که در نیویورک، یک فرد مهاجم دو پلیس را بعدازظهر روز شنبه ۲۱ دسامبر در خودروی گشت‌زنی آنها مورد هدف قرار داد و به ضرب گلوله کشت. او که از سوی شهردار نیویورک «فردی به لحاظ احساسی مسئله‌دار» توصیف شده‌است، پس از تیراندازی دست به خودکشی زد.

به گزارش رویترز، نیروی پلیس روز چهارشنبه اعلام کرد که پس از قتل دو مأمورش در روز شنبه، حدود ۴۰ مورد تهدید به خشونت علیه افسران پلیس را بررسی کرده و در این رابطه چهار نفر را بازداشت کرده‌است.

بیشتر بخوانید: قتل یک نوجوان سیاه‌پوست دیگر توسط پلیس آمریکا

Share