Share

آمریکا در حال برداشتن ممنوعیت اهدای خون برای مردان همجنس‌‌خواه است.

blood1

منع قانونی فعلی ۳۱ سال عمر دارد

به گزارش روزنامه انگلیسی «گاردین»، اداره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۳ دسامبر اعلام کرد که از دشواری شروط اهدای خون برای اهداکنندگان همجنس‌خواه خواهد کاست و به «برخی» از مردان همجنس‌گرا اجازه خواهد داد تا برای نخستین بار در طول سه‌ دهه اخیر خون اهدا کنند.

بر اساس قانون حال حاضر این اداره، مردانی که با مردان دیگر همبستر می‌شوند، باید برای کسب مجوز برای اهدای خون «یک سال» از این کار دست بکشند.

این منع قانونی ۳۱ سال عمر دارد و در نخستین روزهای شیوع بیماری ایدز به تصویب رسید؛ وقتی هنوز علت‌ها و شرایط انتقال این بیماری به‌درستی مشخص نشده‌ بود و افسانه‌های زیادی درباره آن وجود داشت.

ماه گذشته، یک پنل خدمات بهداشتی و انسانی در اداره غذا و دارو برای تصمیم‌گیری درباره این ممنوعیت قانونی رای‌گیری کرد که ۱۶ رأی موافق و دو رأی مخالف به برداشتنِ این ممنوعیت حاصل آن بود. اعلامیه این اداره به این معنا است که پیشنهاد لغو ممنوعیت پیش‌نویس خواهد شد و پس از کسب نظر عامه مردم در مورد آن تصمیم نهایی اتخاذ می‌شود.

لن کوهن، استاد حقوق دانشگاه هاروارد در گفت‌و‌گو با روزنامه «نیویورک‌تایمز» در رابطه با اعلامیه اداره دارو و غذا گفت که تغییر سیاست رخداده مهم نیست، «اما هنوز به مقدار کافی عقلانی نیست.» وی افزود: «ما در حال پشت سرگذاشتن دیدگاه‌های کهنه‌ای هستیم که بر اساس آنها هر مرد همجنس‌‌خواه یک منبع سرایت بیماری بود.»

بر اساس تحقیق منتشرشده از سوی موسسه‌ «ویلیام ریپورت»، این تغییر می‌تواند به افزایش چهار درصدی در ذخیره خون آمریکا بینجامد.

Share