Share

مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ از اسیدپاشی تازه‌ای در پایتخت به شیوه اسیدپاشی‌های اصفهان خبر داد اما با گذشت چند ساعت، برخی مسئولان پزشکی و درمانی، چنین خبری را تکذیب کردند.

ایسکانیوز به‌نقل از فرماندهی انتظامی تهران بزرگ (فاتب) خبر داده است که این اسیدپاشی ساعت ۱۸:۱۵ روز پنج‌شنبه، چهار دی‌ماه در محدوده کلانتری هفت‌چنار تهران توسط دو موتورسوار که چهره‌های خود را پوشانده بودند، به سمت یک خودرو صورت گرفت.

بنا بر این گزارش، در این رویداد، راننده خودرو که جوانی ۲۶ ساله است و جنسیت وی اعلام نشده، از ناحیه صورت و گردن دچار جراحت سطحی شد. او به بیمارستان سوانح و سوختگی منتقل و به‌ شکل سرپایی مداوا و مرخص شد.

فرماندهی انتظامی تهران بزرگ (فاتب) گفت پلیس آگاهی در پی شناسایی دو اسیدپاش متواری است و پرونده‌ای برای این موضوع تشکیل داده است.

در همین حال خبرگزاری‌های فارس و آنا به‌ نقل از مسئولان بیمارستان مطهری و اورژانس نوشته‌اند موردی از اسیدپاشی در تهران دیده نشده است.

حسن عباسی، مدیر روابط عمومی اورژانس گفت: «روز گذشته هیچگونه عملیاتی مربوط به اسیدپاشی توسط نیروهای اورژانس انجام نشده است.»

وی به خبرگزاری آنا گفت: «امکان دارد از سوی مردم این فرد به بیمارستان منتقل شده باشد اما اورژانس چنین مأموریتی نداشته است.»

روابط عمومی بیمارستان مطهری نیز به خبرگزاری فارس اعلام کرده که مصدومی در رابطه با اسیدپاشی به بیمارستان مراجعه نکرده است.

کمتر از ۱۰ روز پیش از این ماجرا، در روز ۲۴ آذرماه سال جاری نیز دو موتورسوار با چهره‌های پوشیده خیابان سازمان آب تهران روی صورت دختری اسید پاشیده و فرار کردند. پلیس پس از دو روز اعلام کرد عاملان این اسیدپاشی را بازداشت کرده اما توضیحات بیشتری ارائه نداد.

هشتآذرماه نیز دو موتورسوار به روی سیامند انوری، رئیس بیمارستان ضیائیان تهران اسید پاشیده و متواری شدند.

بیشتر بخوانید: اسیدپاشان چه کسانی می‌توانند باشند؟ژ

اسیدپاشی توسط موتورسوارانی که چهره‌های خود را می‌پوشانند شیوه‌ای است که پیش از این در اصفهان نیز چند بار رخ داده است.

مهرماه سال جاری اسیدپاشی به چهره زنان اصفهانی خبرساز شد. در این حوادث زنجیره‌ای چهار دختر و زن جوان مورد حمله قرار گرفتند که یکی از آن‌ها درگذشت. در اثر این رویدادها که ناظران آن را با طرح «حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر» در پیوند می‌دانستند، امنیت مردم مختل شده بود و زنان احساس ناامنی می‌کردند.

در همان زمان صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، نحوه پوشش اخبار مربوط به اسیدپاشی به زنان را مورد انتقاد شدید قرار داد. آریا جعفری، عکاس و مسئول بخش عکس خبرگزاری ایسنا در اصفهان که عکس‌های زیادی از تجمع اعتراضی مردم اصفهان منتشر کرده بود در منزل خود بازداشت و وسایل شخصی او نیز تفتیش و توقیف شد.

اسیدپاشی؛ «جرم کوچک»

منصور حقیقت‌پور، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، روز جمعه پنج دی‌ماه اسیدپاشی را از جمله «جرایم کوچک» نامید و گفت: «ما نباید دولت و قوه قضائیه را درگیر جرایم کوچک کنیم.»

وی با انتقاد از رسانه‌ها به‌دلیل افشای مجرای اسیدپاشی‌ها افزود: «رسانه‌ها و مطبوعات این روزها تمامی برنامه‌های اطلاعاتی را به هم می‌ریزند چرا که نیروهای انتظامی و اطلاعاتی درصدد دستگیری عاملان بودند که ماجرای اسیدپاشی در رسانه‌ها سروصدا به‌پا کرد و عاملان هم به سرعت گریختند. در واقع اگر جو عمومی به‌ هم نریخته بود عاملان دستگیر می‌شدند.»

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس همچنین گفت: «در حقیقت اسیدپاشی و جرایمی مانند آن اتفاقات کوچکی هستند که ما نباید آن را در سطح رسانه‌ها و کشور بزرگ جلوه دهیم تا با جوهای رسانه‌ای، رئیس‌جمهوری هم گاهی در مورد این جرایم حتی صحبت می‌کنند که این امر به امنیت ملی کشور صدمه وارد می‌کند.»

Share