Share

وزارت امور خارجه اسرائیل در برنامه سال ۲۰۱۵ خود قرار است به دیپلمات‌های اسرائیلی زبان فارسی آموزش دهد.

وزارت امور خارجه اسرائیل گفته است آموزش زبان فارسی به دیپلمات‌ها «ابزاری تکمیلی» به‌منظور مقابله با برنامه هسته‌ای ایران است.

وزارت امور خارجه اسرائیل گفته است آموزش زبان فارسی به دیپلمات‌ها «ابزاری تکمیلی» به‌منظور مقابله با برنامه هسته‌ای ایران است.

شبکه خبری «آی۲۴نیوز» (i24news) اسرائیل که به زبان‌های عربی، انگلیسی و فرانسوی برنامه‌های خود را پخش می‌کند، روز جمعه ۲۶ دسامبر / ۵ دی‌ماه ضمن اعلام این خبر گزارش داد که این دستور در برنامه سالانه وزارت خارجه اسرائیل برای سال آینده میلادی که شامل توقف برنامه هسته‌ای ایران از طریق کانال‌های دیپلماتیک می‌شود قرار دارد.

این گزارش می‌افزاید، مقامات وزارت خارجه اسرائیل از سمت و موقعیت خود برای به دست آوردن اطلاعات و ایجاد روابط با دیگر کشورها علیه برنامه هسته ای ایران استفاده می‌کنند.

در کلاس‌های آموزش زبان فارسی وزارت خارجه اسرائیل حدود ۱۰ نفر شرکت خواهند کرد تا زبان کشوری که اجازه ورود به آن را ندارند فراگیرند.

در یک سند داخلی وزارت امور خارجه اسرائیل دقیقاً توضیح داده شده که این اقدام به‌عنوان «ابزاری تکمیلی» برای مقامات به‌منظور مقابله با این برنامه هسته‌ای ایران صورت می‌گیرد.

آموزش زبان فارسی در این وزارتخانه به‌طور هفتگی و در طی یک دوره ۲۰ هفته‌ای خواهد بود.

این شبکه خبری می‌افزاید، ۸۰ میلیون نفر در ایران به زبان فارسی حرف می‌زنند. همچنین در افغانستان ۱۶ میلیون، در تاجیکستان ۱۶ میلیون، در بحرین اقلیت ایرانی‌تبار و در ازبکستان اکثریت تاجیک‌های ساکن این کشور به زبان فارسی صحبت می‌کنند. در مجموع زبان ۱۰۰ میلیون نفر در جهان فارسی است.

دو روز پیش محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در نامه‌ای به همتایان خود گفت اطمینان دارد که توافق جامع با کشورهای قدرتمند در مورد برنامه هسته‌ای ایران «کاملاً در دسترس» است.

ظریف از برخی تلاش‌های آمریکا و اروپا که به‌گفته وی به جای پایبندی به تعهدات خود کوشیده‌اند تا اقدامات بیشتری را برای حفظ و تقویت رژیم تحریم‌ها تحمیل کنند ابراز تأسف کرد و در همین حال گفت ایران با اجرای تعهدات خود، حسن نیت لازم را نشان داده است.

ایران و کشورهای گروه ۱+۵، شامل، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان در پی نرسیدن به توافق جامع در ماه نوامبر تصمیم گرفتند مذاکرات هسته‌ای را تا روز اول ژوئیه ۲۰۱۵ / ۹ تیر ۹۴ ادامه دهند.

در پی این تمدید بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد دست نیافتن به توافق بهتر از یک توافق بد است. او افزود توافق درست آن است که توانایی ایران برای ساخت سلاح اتمی به‌طور کامل خنثی شود و تنها پس از آن از رفع تحریم‌‌ها سخن گفت.

Share