Share

رضا تقوی، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ایران روز جمعه، پنجم دی‌ماه در برنامه تلویزیونی «شناسنامه» ناگفته‌هایی از آخرین نماز جمعه اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت را بیان کرد.

mir hossein

میرحسین موسوی و مهدی کروبی نیز در آخرین نماز جمعه هاشمی رفسنجانی حضور داشتند

تقوی در این برنامه گفت که آنها آخرین نماز جمعه هاشمی را با «چنگ و دندان» کنترل کردند. او در توجیه عدم حضور هاشمی در نماز جمعه گفت: «آیا واقعا در هر هفته‌ای که آقای هاشمی می‌خواست بیاید ما باید یک لشکری را بسیج کنیم و به این شکل نمازجمعه را اداره کنیم؟»

آخرین نماز جمعه به امامت هاشمی رفسنجانی در تاریخ ۲۶ تیرماه سال ۸۸ برگزار شد. در این نماز جمعه جمع کثیری از معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دور دهم شرکت کردند که به درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی و نظامی انجامید.

hashemi 222

هاشمی ۴۲۴ بار در سمت امام جمعه تهران ظاهر شده بود

میرحسین موسوی و مهدی کروبی نیز در آخرین نماز جمعه هاشمی رفسنجانی حضور داشتند.

مسئول پیشین بسیج قم که از سال ۸۸ ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه را بر عهده دارد، با اشاره به اینکه پس از ۲۶ تیرماه دیگر امکان حضور هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه وجود نداشت، گفت: «آن جمعه را کنترل کردیم، اگر جمعه بعد می‌خواست ایشان تشریف بیاورد و نماز را به هم بریزند اصلاً چه می ماند برای نماز جمعه؟ کشورهای اسلامی در مورد ما چه می‌گفتند؟ دنیا چگونه نگاه می‌کرد؟ لذا جناب آقای هاشمی خودشان هم متوجه شدند که به این شکل نمی‌تواند نماز بخواند.»

این درحالی است که  پیشتر هاشمی گفته بود «وظیفه امام جمعه آگاه کردن جامعه در خصوص مسائل جاری کشور و روابط بین المللی است و زمانی که احساس کنم ضرورت دارد شرکت خواهم کرد.»

کاهش استقبال از نماز جمعه

بیش از ۸۰۰ تن در سرتاسر ایران سمت امامت جمعه را بر عهده دارند. رضا تقوی در این برنامه تلویزیونی متوسط سن این افراد را بین ۴۰ تا ۵۰ سال اعلام کرد و گفت که آنها برای هر نماز جمعه حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند.

همچنین تقوی در رابطه با موضع‌گیری سیاسی امامان جمعه با اعلام اینکه هیچ نظامی تریبون به مخالفین خودش نمی‌دهد گفت که برخی از آنها در میان احزاب و گروه‌های مختلف دوستانی دارند و به لحاظ عاطفی و فکری به آنها نزدیک‌تر هستند.

تقوی در پاسخ به پرسش مجری این برنامه درباره کاهش شرکت‌کنندگان در نماز جمعه تصریح کرد که در بعضی شهرها استقبال از نماز جمعه مثل گذشته نیست.

Share